Ako zlepšiť spaľovanie tukov pri cvičení

Spaľovanie tukov v najväčšej miere ovplyvňuje správne stravovanie, avšak je možné ho podporiť aj ďalšími skutočnosťami. Existuje veľa mylných predstáv, ako spáliť čo najväčšie množstvo tukov. V nasledujúcich riadkoch vám uvedieme skutočnosti, ktoré sú účinné na 100%, a ktoré vám poskytnú návod, ako byť štíhlejší a silnejší.

Ako zlepšiť spaľovanie tukov pri cvičení
13. DEC 2013

Jedzte nízko glykemické sacharidy a proteín pred tréningom

Jesť potraviny s nízkym glykemickým indexom a proteín najmenej hodinu pred tréningom pomáha k maximálnemu spaľovaniu tukov. Medzi potraviny s nízkym glykemickým indexom patrí zelená zelenina a vločky. Ide o to, že po zjedení tohto typu sacharidov bude telo pomaly zvyšovať hladinu krvného cukru, čím sa podporí spaľovanie tukov, pretože sa zníži dostupnosť svalového glykogénu a zvýši sa dostupnosť tukov ako paliva.

Pred tréningom sa vyhýbajte fruktóze

Fruktóza je cukor, ktorý sa nachádza v ovocí a tiež vo všetkých spracovaných potravinách vo forme glukózo-fruktózového sirupu. Konzumáciou fruktózy sa spomaľuje spaľovanie tukov počas aj po cvičení. Tiež spôsobuje zvyšovanie koncentrácie laktátu v krvi počas cvičenia, pričom laktát bráni vyššiemu výkonu, čo je kontraproduktívne.

Pite kofeín a zelený čaj

Zelený čaj s kofeínom je skvelý doplnok pre každého športovca, pretože antioxidanty v čaji spolu s kofeínom môžu zvýšiť spaľovanie tukov až o 15%. Taktiež platí, že spaľovanie tukov je zvýšené aj 24 hodín po požití.

Jedzte rybí tuk pred tréningom

Rybí olej zvyšuje aktivitu génu, ktorý zabezpečuje, že telo používa ako zdroj energie tuk. Rybí olej tiež zvyšuje prietok krvi do tukového tkaniva, čím zvyšuje jeho použitie ako zdroja energie počas cvičenia.

Užívajte pred tréningom L-karnitín

L-karnitín zintenzívňuje premenu tukov tým, že viaže na seba mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v tukoch, čím umožňuje ich využitie na tvorbu energie. Taktiež znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje krvný obeh a zvyšuje športový výkon.

Spájajte anaeróbny tréning s aeróbnym

Aeróbny tréning je najlepšie vykonávať po anaeróbnom, pretože vtedy sú vaše zásoby glykogénu nízke, a preto telo siahne rýchlejšie po tuku ako alternatívnom zdroji energie.

Vykonávajte HIIT

HIIT je z pohľadu spaľovania tukov veľmi účinný. Okrem toho podporuje aj budovanie svalovej hmoty a trvá iba 15-30 minút.

Odporúčame prečítať: HIIT – efektívny tréning pre každého

Skráťte prestávky medzi sériami

Prestávka pri klasickom cvičení trvá asi 2-3 minúty. Pri odstraňovaní tuku by sa prestávka mala skrátiť na minimum. Ak prestávku vynecháte úplne, teda, že z jedného stanovišťa prejdete hneď na druhé, tak sa spaľovanie zvýši ešte výraznejšie.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako zlepšiť spaľovanie tukov pri cvičení

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2251
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.