Ako zdravo pribrať

Príliš veľká štíhlosť, je pre mnoho ľudí rovnako veľkým problémom, ako nadváha. Ak sa jedná o nadváhu väčšina z nás vie, čo treba robiť. Každý si pomyslí, že treba obmedziť ťažké jedlá, pridať ovocie a zeleninu a samozrejme začať cvičiť. Určite sú to správne kroky a pri dostatočne pevnej vôli sa vysnívaná postava môže stať skutočnosťou. O riešení opačného problému (ako pribrať) sa však už vie menej.

Ako zdravo pribrať
16. SEP 2013

Strava

Pri stravovaní je veľmi dôležité, aby váš príjem bol vyšší, ako je váš výdaj. Samozrejme to neznamená, že sa máte od rána do večera napchávať sladkosťami. Treba jesť pravidelne 5-6 krát za deň, pričom by ste mali prijať 1,3 – 2,0 g/kg telesnej hmotnosti bielkovín (zdroje : hydina, hovädzie mäso, vajcia, mliečne výrobky, ryby a doplnky výživy), 3,0 – 6,0 g/kg telesnej hmotnosti sacharidov (zdroje : ryža, zemiaky, celozrnné cestoviny, ovsené vločky) a 0,5 – 0,8 g/kg telesnej hmotnosti tukov (zdroje : olivový olej, orechy, rybí tuk, doplnky výživy).

Najdôležitejším jedlom počas dňa sú raňajky, ktoré rozbiehajú metabolizmus po nočnej hladovke. Nie menej dôležité sú jedlá pred a po tréningu, ktoré by mali telu poskytnúť “palivo” na tvrdý tréning a regeneráciu po ňom.

Tréning

Cvičenie je aj pri snahe pribrať veľmi dôležité. Chcete mať predsa telo, v ktorom sa cítite dobre, ale s pevným svalstvom. Priberať len „tuk“ nechce asi nikto z vás. V snahe pribrať by malo platiť, že chcete nielen nabrať na objeme a kilogramoch, ale zároveň postavu formovať. Ak sa snažíte nabrať pár kíl, mali by ste podľa možnosti vylúčiť aktivity vytrvalostného charakteru – dlhé behy či vyčerpávajúce hry. Aeróbna aktivita prispieva k rýchlejšiemu spaľovaniu, a preto je s obľubou využívaná práve pri chudnutí. A to vy nechcete.

Kľúčom k svalovému rastu je progresívny odpor. To znamená, že sa máte snažiť postupne zvyšovať tréningové váhy pri jednotlivých cvikoch, a to aj v prípade, že robíte stále ten istý počet opakovaní. Aj zvyšovanie o 1 kg týždenne znamená väčší podnet absorbovaný svalmi a tým ich programovanie k rastu.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako zdravo pribrať

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2252
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.