Ako začať správne cvičiť alebo základná škola cvičenia

Barbara Kubíková

Zdravé a pekne tvarované telo závisí 70% od zloženia a množstva stravy a len 30% od toho, koľko si odcvičíte vo fitnesscentre. To znamená, že chudnúť treba v kuchyni, cvičte pre zdravie a celkovú pohodu.

Ako začať správne cvičiť alebo základná škola cvičenia
23. MÁJ 2013

Úplne od začiatku...

Ak ste v minulosti nešportovali vôbec, na začiatok bude  najlepšie začať s miernymi kardio cvičeniami, pretože aj na silové cvičenia treba nejakú tú kondičku. Aké kardio je najlepšie? AKÉKOĽVEK, pri ktorom vydržíte dlhšie ako 20 minút.  K top kardio cvičeniám patrí určite beh – ideálny na chudnutie a vyplavuje sa pri ňom veľa endorfínov.

Produktívnejšie  je striedať  určité druhy cvičenia, ktoré si vyberiete. Ak dlhodobo vykonávate rovnaký pohyb,  telo si začne  zvykať a vy začnete  stagnovať. Najúčinnejší na  spaľovanie tukov  je tzv. intervalový tréning, pri ktorom sa strieda vysoká intenzita s nízkou – napríklad 30 sekúnd šprint a minúta výklus. Dvadsať minút intervalového tréningu môžeme prirovnať k trištvrte hodine tréningu v miernej intenzite s tým rozdielom, že pri intervalovom tréningu spaľujete kalórie aj niekoľko hodín po tréningu.

Nebojte sa veľkých svalov

Nielen tí, ktorí chcú viditeľne naberať svalovú hmotu, ale aj tí, ktorí sa rozhodli zmenšiť svoju konfekčnú veľkosť  by mali do cvičenia zaradiť silové cvičenia. Veľa ľudí – teda najmä ženy, vynechávajú silový tréning zo strachu z veľkých svalov. Aj ja som sa ich bála, ale potom som pochopila, že mi chýba jeden hormón –testosterón, na to, aby mi rástli veľké svaly. Dôležitý poznatok – svaly sú dobré, zvyšujú nám úroveň bazálneho metabolizmu – to znamená, že denná spotreba energie je vyššia , a tým pádom nám bez námahy pomáhajú spaľovať aj tuk.

Na začiatok postačí cvičiť s vlastnou hmotnosťou, klasické skracovačky, drepy, výpady, kľuky. Neskôr  môžete pridať do tréningu rôzne druhy pomôcok – činky, kettlebell, bosu a tak isto začať používať vyššie váhy na posilňovacích strojoch. Dôležité je tréning príliš neprehnať, ak niečo nebolí, neznamená to, že cvičíte zle. Pokojne môžete začať s piatimi brušákmi, ďalší tréning si dať osem, ďalší desať atď. Cvičte skrátka toľko, koľko vládzete a nechoďte až  „na doraz“. Nadšenie by vás potom veľmi rýchlo opustilo  a okrem toho cvičíte predovšetkým pre radosť.

Ako pri cvičení vydržať dlhšie ako dva týždne

Veľkými pomocníkmi pri zotrvaní pri cvičení sú skupinové cvičenia, ktorých je  dnes už naozaj neúrekom. Každý si môže vybrať, čo je jeho srdcu blízke – či už tanečná Zumba alebo intervalový Crossfit. Ja už dlhšie rozmýšľam nad TRX a odkedy začali precvičovať u nás vo fitku FitBox pohrávam sa aj s touto myšlienkou.

A okrem toho oveľa zábavnejšie je,  ísť si počas rande zahrať squash alebo previesť na korčule, ako neustále vymýšľať témy na rozhovor niekde v kaviarni.

Odporúčame prečítať osobný príbeh Barbory Kubíkovej – Ženský sen o dokonalej postave.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako začať správne cvičiť alebo základná škola cvičenia

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2251
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.