Ako vydržať v stojke dlhšie

Stojka patrí k veľmi účinným cvikom, ktorý však vyžaduje veľkú kontrolu a silu, k čomu je potrebný pravidelný tréning. Pamätajte, že vždy je lepšie stojku trénovať 5 minút každý deň, ako dve hodiny jedenkrát za týždeň.

Ako vydržať v stojke dlhšie
3. MÁJ 2017

Pri stojke sú najviac zaťažované ramená a zápästia. Je to spôsobené tým, že celá váha spočíva práve na týchto dvoch partiách, na čo ľudské telo nie je zvyknuté. Preto je veľmi dôležite dôkladné rozcvičenie zápästí a ramien.

Ak chcete v stojke vydržať čo najdlhšie musíte mať na 100% pod kontrolou správne držanie vášho tela. Vedieť, kde sa nachádzate v priestore počas stojky, sa nedá naučiť zo dňa na deň, a preto je dôležité byť trpezlivý.

Vykonávanie stojky má však viaceré výhody

  • Pomáha budovať pevnejší stred tela
  • Posilňuje chrbát, nohy a zadok
  • Zlepšuje flexibilitu a mobilitu ramien

 

Ako robiť stojku správne

Ruky

Ruky si od seba umiestnite na šírku ramien s naširoko roztiahnutými prstami. Stabilitu tela treba držať niekde v okolí vrchu dlane a prvými kĺbmi. Ak cítite, že sa nakláňate dopredu, zatlačte prsty do zeme, pri opačnom pohybe zatlačte do zeme spodnú časť dlane.  

Lakte

Pri stojke treba mať lakte otočené dovnútra, tak aby lakťová jamka smerovala dopredu. Vďaka tomu si zabezpečíte čo najviac vystreté ruky a teda aj menšiu prácu svalov, z čoho vyplýva väčšia výdrž.  

Ramená

Ramená by mali byť maximálne zodvihnuté a mali by prekrývať uši.

Nohy

Pri nohách sa musíte naučiť mať ich vystreté a držať ich spolu. Stisnúť zadok, čo zabráni kývaniu, ktoré robí stojku oveľa náročnejšou. Chodidlá sa snažte prepnúť, čo pomôže pri uvedomení si vyrovnania celého tela do jednej línie.

Chcete vydržať? Správne dýchajte

Veľa ľudí pri stojke dych zadrží. To je veľká chyba! Veď ako môžete robiť niečo dlho bez prístupu kyslíka? A ešte k tomu dole hlavou. Práve preto by ste mali dýchať úplne prirodzene.

Týchto pár bodov by vám malo pomôcť pri zlepšení výdrže v stojke. Je však naozaj potrebný pravidelný a poctivý tréning a veľké výsledky neočakávajte po pár tréningoch. 

Zdroj titulnej fotografie: Pixabay, CC0


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako vydržať v stojke dlhšie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.