Ako správne zahriať a rozhýbať svaly pred športom

Cieľom zahriatia je zvýšenie prietoku krvi vo svaloch a zvýšenie telesnej teploty. Takýmto spôsobom sa zlepší pohyblivosť kĺbov, elasticita svalstva a vhodne sa naštartuje organizmus k nasledujúcej namáhavej telesnej činnosti. Rozcvičenie pred tréningom je natoľko dôležité, že so samotným tréningom tvorí vždy jeden celok a je jeho nedeliteľnou súčasťou.

Ako správne zahriať a rozhýbať svaly pred športom
13. OKT 2013

Aeróbna aktivita pred tréningom

Zvolená aeróbna aktivita by mala obsahovať opakujúce sa nenáročné pohyby, pri ktorých dochádza k zapojeniu veľkých svalových skupín v trvaní 5-10 minút. Ja osobne odporúčam chôdzu, výskoky, chôdzu na páse, veslovací trenažér alebo simulátor behu na lyžiach. Akonáhle zaregistrujete mierne potenie, znamená to, že svaly máte dostatočne zahriate a pripravené na náročnejší tréning.  

Strečing

Po 10 minútach aeróbneho zahriatia je bezpečné pristúpiť k strečingu. Hoci strečing dokáže zahriať hlboké svalové tkanivá, ja osobne jeho prínos pred silovým tréningom v kulturistike ale ani v iných športoch neodporúčam. Odporúčam jeho zaradenie až po skončení športovej aktivity, keď sú svaly maximálne zahriaté a ohybné. V tomto stave dosiahnete najlepšie výsledky, ak držíte sval v natiahnutí minimálne 20 sekúnd.

Špecifické zahriatie

Pred intenzívnym tréningom, by ste mali absolvovať ešte špecifické zahriatie. Každý cvik začnite niekoľkými zahrievacími sériami s menšou záťažou, aby ste svaly, kĺby a myseľ dokonale pripravili na ťažký tréning. Napríklad, že pred drepmi alebo behom je dôležité sa prejsť minimálne 10 minút.  Aký je záver? Je na vás, či zaradíte strečing na začiatok alebo na koniec tréningu. Rozcvičenie však v každom prípade začnite 10 minútami aeróbneho tréningu.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Ako správne zahriať a rozhýbať svaly pred športom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

matejcikova.eva@post.sk
matejcikova.eva
 25.2.2019 19:11

ja si dávam tak 20 minút na vyhriatej elektrickej podložke zo zdravého nákupu a potom pomaly naťahovačky, ľahké kardio a zase naťahovačky a som ready

 

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2248
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.