Ako spaľovať kalórie čo najefektívnejšie?

Nemusíte drieť hodiny v posilňovni ani vypľuť dušu pri behu len preto, aby ste spálili kalórie navyše a  zbavili sa prebytočného tuku.

Ako spaľovať kalórie čo najefektívnejšie?
Zdroj: Pixabay, 5132824, CC0 Creative Commons
19. JAN 2019

Verte, či nie, dá sa to aj inak a takmer bezbolestne! Čo by ste mali vyskúšať?

Osvojte si pravidlo 6/60

Vravíte si, že princíp 80/20 v stravovaní praktizujete už dávno (80 % zdravej stravy a 20 % „junk“ food), ale o pravidle 6/60 ste ešte nepočuli? V tom prípade je najvyšší čas zmeniť to, pretože vám pomôže naštartovať metabolizmus, ktorý môže byť spomalený v dôsledku sedavého zamestnania.

Čo treba urobiť? Jednoducho 6 minút z každej hodiny venujete pohybu. Podľa odborníkov tým dosiahnete vykompenzovanie spomalenia metabolizmu, ktoré bolo spôsobené dlhým časom sedenia. Dobre urobíte, keď vybehnete po schodoch, svižne sa prejdete na toaletu či do vedľajšej kancelárie. Na škodu nie je ani strečing či obľúbené jogové pozície.

Pri práci stojte

Pokiaľ pracujete z domu za počítačom, nie je problém zadovážiť si stôl či pult, ktorý vám umožní pracovať postojačky. A možno vám táto požiadavka prejde aj v zamestnaní. Ak nie, stále môžete veľa domácich činností vykonávať postojačky. Už hodina strávená v stoji, napríklad pri varení, pomôže spáliť 20 – 50 kcal navyše. Ak budete denne pracovať v stoji len hodinu, počas pracovného týždňa spálite navyše až 250 kcal, čo rozhodne nie je na zahodenie.

Pite zelený čaj

Pravidelné pitie zeleného čaju sa spája s mnohými benefitmi. Vďaka antioxidantom a ďalším prospešným látkam je považovaný za bojovníka proti predčasnému starnutiu. Zároveň posilňuje imunitný systém, bojuje proti infekciám a takisto navodí pohodovú náladu.

Samozrejme, pravidelné popíjanie zeleného čaju má aj výbornú schopnosť nakopnúť metabolizmus. Existuje množstvo vedeckých štúdií, ktoré to potvrdzujú. Podľa odborníkov z Bloomingtonu, ktorí testovali účinky zeleného čaju a kofeínu, skupina ľudí s nadváhou, ktorá pila zelený čaj s obsahom katechínov, schudla najviac. Podľa štúdie iránskych vedcov zasa pravidelné pitie zeleného čaju znižuje hmotnosť, index telesnej hmotnosti, obvod pása i krvný tlak. To znamená, že sa naozaj oplatí dopriať si denne 1 – 2 šálky kvalitného zeleného čaju. Čo vy na to?

Dajte si horúci kúpeľ

Verte, či nie, horúci kúpeľ má účinky podobné cvičeniu. Aspoň to tvrdia výskumníci z univerzity v meste Loughborough, ktorí sa zamerali na vplyv horúceho kúpeľa na hladinu krvného cukru a tiež na počet spálených kalórií. Do štúdie zapojili 14 chlapov, ktorí sa buď hodinu kúpali v 40-stupňovej vode, alebo šliapali na bicykli. Čo zistili? Napríklad to, že viac kalórií spálili, samozrejme, tí, ktorí šliapali na bicykli. Avšak slušné výsledky dosiahli i účastníci štúdie, ktorí leňošili vo vani – za hodinu spálili 140 kcal. 

Stavte na karnitín

Karnitín patrí medzi najznámejšie a najobľúbenejšie doplnky stravy tých, ktorí športujú  alebo sa snažia schudnúť, pretože táto aminokyselina má množstvo pozitívnych účinkov na organizmus. Napríklad zabraňuje strate svalovej hmoty, čo je dôležité, pretože čím viac svalov človek má, tým viac tuku spáli. Za zmienku stojí rozhodne aj to, že stimuluje spaľovanie vnútorného tuku – karnitín totiž presúva tuk z tukových buniek do mitochondrií svalových buniek, pretože práve tam sa premieňa na energiu. Samozrejme, známy je aj ako prostriedok podpory športového výkonu.

Ako karnitín užívať? Karnitín je ideálne dopriať si pred športovým výkonom aj v prípade, že vás nelákajú náročné tréningy ako HIIT či tabata, ale preferujete napríklad pohodový džoging alebo aerobik. Dôležité však je, aby tieto aktivity trvali aspoň 40 minút.

Odporúčame: Das gesunde Plus L-karnitín, 60 ks – výživový doplnok. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm karnitín


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako spaľovať kalórie čo najefektívnejšie?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2213
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.