Ako si udržať svoju hmotnosť

Vaša váha konečne ukázala vaše vytúžené číslo, určite ste šťastní, pretože ste dosiahnutiu tejto váhy venovali veľkú pozornosť. Užite si niekoľko minút slávy, ale pozor nato, aby ste sa automaticky a extrémne rýchlo nedostali opäť na svoju predchádzajúcu hmotnosť. Prinášam vám niekoľko tipov, ako si udržať svoju získanú hmotnosť.

Ako si udržať svoju hmotnosť
31. JUL 2013

Vypočítajte si svoj denný príjem kalórií

Každý z vás za deň spotrebuje určité množstvo kalórií. Záleží to hlavne od toho, akú máte prácu alebo akým aktivitám sa počas dňa venujete. Vo všeobecnosti potrebuje väčšina žien okolo 1900 - 2000 kalórii denne a muži okolo 2500 až 2600 kalórii denne. Platí aj to, že tučnejší ľudia potrebujú na svoju aktivitu viac energie ako štíhli ľudia. Napríklad 30-ročná stredne aktívna žena po schudnutí o jedno číslo potrebuje približne o 109 kalórií menej na to, aby si udržala svoju pôvodnú hmotnosť.

Na výpočet optimálneho energetického príjmu vášho tela BMR (Basal Metabolic Rate) je možné použiť nasledovné vzorce :

Ženy :

BMR = 655 + (9,6 x hmotnosť v kilogramoch) + (1,8 x výška v centimetroch) – (4,7 x vek)

Muži :

BMR = 66 + (13,7 x hmotnosť v kilogramoch) + (5 x výška v centimetroch) – (6,8 x vek)

BMR predstavuje hodnotu optimálneho energetického príjmu vášho tela za deň, ktorú je treba vynásobiť koeficientom 1,8 ak ste aktívny športovec, 1,3 ak športujete občas alebo 1,1 ak nešportujete vôbec.

Športujte

Pokiaľ je príjem kalórií v jedle v rovnováhe s tými, ktoré vaše telo spáli, vaša telesná hmotnosť zostane nezmenená. Pamätajte si však, že fyzická aktivita nepredstavuje slobodu jesť toľko, koľko chcete bez kontroly. Všetky prijaté kalórie je potrebné spracovať. Majte na pamäti, že každých 100 kalórií, ktoré zjete, predstavuje približne 15 až 20 minút fyzického cvičenia.

Pite dostatok tekutín

Počas bežného dňa by ste mali vypiť aspoň 2,5 až 3 litre tekutín. Dôležité je piť pravidelne a nečakať, kým sa dostaví pocit smädu. Smäd totižto signalizuje, že organizmus je dehydratovaný a telo volá o pomoc. V lete a pri dlhšom pobyte na slnku zvýšte príjem tekutín až na 5 litrov za deň.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako si udržať svoju hmotnosť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2248
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.