Ako si nastaviť ciele, aby cvičenie bavilo?

Pri cvičení sa veľa ľuďom stáva, že sa dostanú do momentu, v ktorom sa ich záujem začne postupne strácať. Najčastejšou príčinou je stagnácia alebo zle nastavené ciele. Ako sa tomu vyhnúť?

Ako si nastaviť ciele, aby cvičenie bavilo?
Zdroj: Stocksnap.io, CC0
18. AUG 2017

Zle nastavené ciele

Prečo ste začali cvičiť? V drvivej väčšine ide o zlepšenie vzhľadu, nabratie svalovej hmoty alebo schudnutie. A práve toto je základná príčina znechutenia cvičenia v pomerne krátkej dobe. Ak totiž necvičíte s radosťou, ale používate cvičenie iba ako prostriedok na dosiahnutie určitých cieľov, sami seba mučíte. Dajme tomu, že sa vám podarí napríklad schudnúť 10 kilogramov, čo ste chceli. Čo ďalej? Budete sa ďalej mučiť, keď ste dosiahli svoj cieľ? Myslím, že skôr nie a po pár týždňoch sú kilá vďaka jo-jo efektu späť aj s nejakými navyše.

Aká je lepšia voľba

Cvičiť musíte v prvom rade s chuťou a radosťou. Preto sa snažte nájsť si šport, ktorý vás do tohto stavu dostane. Nemusí ísť iba o fitnes, vhodnou voľbou môže byť aj plávanie, korčuľovanie, behanie a i.

Ak sa vám páči napríklad behanie, dajte si za cieľ zabehnúť maratón. To, že budete popritom aj chudnúť, bude predstavovať iba „vedľajšie“ pozitívum, ale práve to vám prinesie obrovskú radosť. Vo fitnes si môžete ako cieľ stanoviť zvládnutie 50 kľukov, 100 kľukov a potom aj 150 kľukov. Hlavnou výhodou pri takomto štýle stanovovania cieľov je, že malé ciele si môžete zadávať jeden za druhým a mať pri tom skvelý pocit.  

Stagnácia

Stagnácia výkonnosti môže postihnúť úplne každého. Či už cvičíte len pre zdravie a príjemný vzhľad, alebo ste súťažný kulturista. Veľkou nevýhodou je, že vami vytúžené výsledky v podobe svalových prírastkov alebo množstva spálených tukov vôbec nemusia zodpovedať vami vynaloženej tréningovej námahe. Aj keď máte momentálne pocit, že sa vám darí naberať hmotu a zlepšovať zaostávajúce svalové partie, reálna hrozba stagnácie existuje vždy.

Ako sa vyhnúť stagnácii

Jednou z najhlavnejších príčin športovej stagnácie je zotrvávanie pri tom istom tréningovom programe a tej istej tréningovej schéme tak dlho, až si na to svaly, nervová sústava a myseľ úplne zvyknú.

Nie je nutné tréningový program zbytočne komplikovať a používať viacero podobných cvikov a pokročilých princípov súčasne. Práve naopak, snažte sa tréningy čo najviac zjednodušiť, zefektívniť a zároveň sa sústreďte aj na to, aby bola zmena neoddeliteľnou súčasťou vášho tréningového programu.

Možnosti spestrenia tréningovej rutiny

  • zaradenie úplne nových cvikov,
  • používanie rozdielnych schém sérii a opakovaní,
  • zmena intenzity a tréningového objemu,
  • obmieňanie tréningového náradia,
  • používanie iných úchopov a postojov,
  • zmena poradia cvikov.

 

Kedykoľvek vyskúšate niečo nové alebo zaradíte do tréningu cvik, ktorý ste už dlhšie necvičili, automaticky vzrastie aj vaša psychická koncentrácia a zvýši sa intenzita tréningovej jednotky.

Zdroj titulnej fotky: Cristian Baron, CC0


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako si nastaviť ciele, aby cvičenie bavilo?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2252
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.