Ako odstrániť stuhnutosť a bolesti krku

Celodenné sedenie pri počítači alebo zlá poloha pri spánku. Jedno i druhé môže veľmi rýchlo vytvoriť bolestivé stuhnutie krku. Nie vždy sa tomu dá vyhnúť. Ak sa vám to nepodarí, tak sa aspoň naučte využívať účinné zbrane.

Ako odstrániť stuhnutosť a bolesti krku
12. JUN 2014

Určite každý z vás pozná tu nepríjemnú bolesť, keď nemôže poriadne otočiť hlavu, pretože má stuhnutý krk a každá činnosť spôsobuje maximálne bolesti a nepohodlie. Väčšinou v takomto prípade siahate po analgetikách, čo však vášmu telu v žiadnom prípade neprospieva.

Čo spôsobuje bolesť

Bolesti krku a jeho stuhnutosť väčšinou spôsobujú svaly a najčastejšie si ju spôsobíme nepohodlnou polohou pri spaní alebo sedením v prievane. Môže nás však postihnúť aj pri zlom pohybe počas cvičenia a môže ho spôsobiť aj chronický stres, nervozita a nepokoj.

Odporúčame prečítať: Čo robiť, aby chrbát nebolel

 

Ohrievanie boľavého krku

Najrýchlejší spôsob, ako si uľaviť pri bolesti svalov krku, je ohrievanie. Horúca voda rýchlo prehreje svaly okolo krčnej chrbtice a ramien, čo zabezpečí ich uvoľnenie. Je možné použiť horúci kúpeľ, sprchu alebo aj suché teplo, ktoré vytvoríte pomocou fénu. Pomôcť vám môže aj termofľaša alebo nahriaty uterák, ktoré stačí priložiť na boľavé miesto.

Masáž

Veľmi vhodnou formou je masáž s použitím mentolových gélov, dôležité je však uvoľnenie boľavej oblasti, a preto by vám pri masáži mala pomáhať druhá osoba, aby ste mohli mať ramená i krk uvoľnený.

Vymeňte si vankúš

Ak máte krk stuhnutý často, problémom môže byť aj zlý vankúš. Nevhodný vankúš totižto predstavuje nevhodnú polohu pri spánku, čím trpí nielen kvalita spánku, ale aj krčná chrbtica, a teda aj svaly krku. Preto by ste si mali zabezpečiť tzv. ergonomický vankúš, pretože tento typ vankúša kopíruje obrysy vašej hlavy i krku, a tak poskytuje optimálnu oporu počas spánku. Váš krk tak bude môcť byť uvoľnený a bolesti po krátkom čase zmiznú.

Cvičenie

Najlepšou prevenciou pred bolesťami krku však vždy zostanú špeciálne cviky na uvoľnenie krčnej chrbtice, pomocou ktorých sa svaly v okolí krčnej chrbtice prekrvujú a prehrievajú. Platí, že najúčinnejšie sú tie najjednoduchšie cviky. Treba ich vždy cvičiť ťahom a nie švihom, pričom vykonávať ich môžete niekoľkokrát denne a to kdekoľvek (kancelária, zastávka, reštaurácia, auto). Nehanbite sa zacvičiť si vždy, keď v oblasti krku a ramien cítite napätie. Ak sa vám počas cvičenia krúti hlava, rozkročte sa a zatvorte oči. Počet cvikov by ste nemali preháňať a cvičiť iba po hranicu bolesti.

Cviky

  • Prvý cvik: hlavu zakloňte a krúžte zľava doprava a späť.
  • Druhý cvik: zdvihnite hlavu čo najvyššie a otáčajte ju najprv k jednému a následne k druhému ramenu.
  • Tretí cvik: vzpažte a vyťahujte obe ruky dohora, pričom hlavu majte vzpriamenú a nehýbte ňou.
  • Štvrtý cvik: vyťahujte bradu čo najviac dopredu a s nádychom ju vracajte do pôvodnej polohy.
  • Piaty cvik: predkloňte hlavu tak, ako keby ste ju chceli vytiahnuť z chrbtice, pričom bradu pritlačte do krčnej jamky. Následne hlavu zdvíhajte späť.

Cviky vykonávajte po 10 opakovaní.

Odporúčame prečítať: Pilates cviky pre zdravý chrbát

 

Každá bolesť dokáže človeka potrápiť, a čo sa týka bolestí krku, je to oveľa výraznejšie, pretože hlavu otáčame takmer pri každom pohybe. Preto by ste nemali podceňovať prevenciu pred týmito bolesťami a mali by ste si dopriať dostatok pohybu, pretože inak sa problémy skôr či neskôr určite dostavia.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako odstrániť stuhnutosť a bolesti krku

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2251
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.