Ako naučiť telo využívať ako hlavný zdroj energie tuky?

Veronika Shoebridge

Tuk je slovo, ktorého sa mnoho ľudí bojí ako čert kríža. Neoprávnene. Prečítajte si názor Radoslava Cabúka, skúseného trénera a odborníka na výživu.

Ako naučiť telo využívať ako hlavný zdroj energie tuky?
3. NOV 2016

Asi nebudeme ďaleko od pravdy, ak povieme, že mnohým, najmä ženám, naháňa toto slovo doslova panický strach.  Lenže nie je tuk ako tuk.

„Dobré“ verzus „zlé“ tuky

Možno ste už počuli, že tuky možno rozdeliť na dve základné kategórie: dobré a zlé. Medzi tie dobré môžeme zaradiť, napríklad avokádo, olivový či kokosový olej, ryby či orechy a tie zlé sú, napríklad mastné vyprážané jedlá či palmový olej, ktorý sa v mnohých potravinách objavuje ako lacnejšia náhrada a dokáže v ľudskom organizme narobiť veľké škody.

Tuk je však pre naše telo nesmierne dôležitý.  Telo z neho čerpá energiu, aby sme dokázali vykonávať každodenné činnosti. Je jedným z energetických zdrojov pre organizmus. Je ale možné urobiť tuk hlavným zdrojom energie? Je. Viac nám o tom prezradil tréner Rado Cabúk:

„Ak sa vám podarí naučiť telo, aby ako hlavný zdroj energie využívalo tuky, oveľa jednoduchšie sa zbavíte tukových zásob a to dlhodobo. Vaše telo v čase, keď nebudete jesť, bude využívať ako hlavný zdroj energie vaše tukové zásoby, a to aj keď práve necvičíte. Áno, tvrdím, že dokážete spáliť tuk, aj keď necvičíte. Ak si zacvičíte, budete počas tréningu oveľa efektívnejšie páliť tuky. Výsledkom bude, že schudnete primárne z vašich tukových zásob, budete krásne štíhli s minimom tuku.“

Tuku sa netreba báť

Ľudia si už zafixovali názor, že tuk ako taký je proste zlý. Preto aj nízkotučné potraviny majú taký úspech, aký majú. Všade totiž počúvame, ako tuk upcháva cievy a priberá sa z neho. Áno, do určitej miery je to pravda, ale ako bolo už vyššie spomenuté, tuky treba rozlišovať.

Tréner Rado to vidí nasledovne: „Ak vie vaše telo využívať vaše tukové zásoby, nepotrebujete tak často jesť. Tukový metabolizmus je pomalší, to znamená, že vás doslova nenaháňa stále niečo jesť, takže vám bude stačiť jesť 2 až 3-krát do dňa a pritom budete efektívne páliť tuky. Nebudete musieť stále riešiť jedenie, či jete každé 3 hodiny. Nebudete pociťovať glykemický šok. To je stav, ktorý pozná asi každý. Je to vtedy, keď ste kvôli vašej vyťaženosti, či už v práci, alebo doma museli vynechať jedlo a už ste pol dňa nič nejedli. Vtedy príde na vás nedostatok energie, niekto má jemnú triašku, iného obleje studený pot. Vtedy sa to rýchlo vyrieši nejakou  sladkosťou. To je pri využívaní tukových zásob minulosťou, zároveň aj hlad, ktorý pociťujete, nie je taký agresívny a nechytá vás neprekonateľná chuť na sladké. Zároveň budete mať viac energie, váš hormonálny systém bude pracovať oveľa lepšie. Zlepší sa vám cholesterol, upraví sa cukor v krvi, takže sa nemusíte báť cukrovky. Váš mozog aj svaly budú pracovať lepšie. Zlepšíte svoj imunitný systém, a dokonca si znížite riziko rakoviny.“

Ako vyzerá jedálniček pri tukovom metabolizme?

„Základný pomer živín je, samozrejme, v prospech tukov. 70 – 75 % sú tuky, 15 % sú bielkoviny a 10 –15 % sú sacharidy. Tento pomer, ale neberte ako dogmu, ktorá sa nemôže v % jednotkách meniť. Všetko závisí od toho, koľko máte percent tuku, koľko športujete, aký ťažký deň máte za sebou, prípadne, či ste, alebo nie ste športovec," radí Rado. Za vyskúšanie to však rozhodne stojí.

Prejsť na tukový metabolizmus sa nedá zo dňa na deň

Ak sa už raz rozhodnete pre zníženie hmotnosti, neočakávajte, že sa tak stane zo dňa na deň. Dokonca ani z týždňa na týždeň. Chudnutie, hlavne ak má byť výsledok trvalý, je dlhodobý proces, a preto by ste sa nemali nechať odradiť tým, že po mesiaci ešte nebudete vidieť úžasné výsledky. Toto sa týka aj pri využívaní tuku ako hlavného zdroja energie a spôsobe zníženia si svojej telesnej hmotnosti. Tréner Rado vysvetľuje bližšie:

„Prvé výraznejšie pokroky začínajú po troch mesiacoch v závislosti od toho, ako zle na tom ste, to môže trvať aj jeden rok. Toto si nechcel prečítať asi nikto. Ten čas však neznamená, že skôr neschudnete a nebude vyzerať dobre aj za kratšie obdobie. Vďaka tomuto stravovaniu schudnete aj skôr, ale pokiaľ sa bavíme o prestavení metabolizmu, získaní všetkých benefitov, tak to trvá dlhšie.

Je dôležité začať pomaly a ideálne pod dohľadom odborníka, aby ste získali len pozitíva a vyhli sa negatívam tohto výživového smeru, ktoré sú spôsobené nesprávnym aplikovaním.“

Jednoduchý postup na začiatok je nasledovný:

  • Postupne minimalizujte sacharidy, začnite pečivom a sladkosťami.
  • Nepoužívajte nízkotučné výrobky.
  • Zaraďte do svojho jedálnička kvalitné tuky (avokádo, kokosový a olivový olej, vajíčka, plnotučné mliečne výrobky, orechy a semiačka, ryby).
  • Skúste predlžovať prestávky medzi jedlami.

Vo vašom úsilí zdravo a trvale schudnúť vám želáme veľa šťastia. Chutné inšpirácie na zdravé a rýchle recepty nájdete v našej najnovšej knihe Zdravé rýchlovky, do ktorej prispel aj skúsený fitnes tréner a odborník na výživu Radoslav Cabúk. 

zdravé rýchlovky

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako využívať karnitín pri športovaní?Ako využívať karnitín pri športovaní?

Karnitín je využívaný ako spaľovač tukov a pripisujú sa mu aj viaceré pozitívne účinky na zdravie. Funguje, alebo sa jedná iba o ďalší reklamný trik? 

 

10 dôvodov, prečo sme často hladní. ako sa tomu vyhnúť?10 dôvodov, prečo sme často hladní. Ako sa tomu vyhnúť?

Pri nepravidelnej strave, redukčných diétach, tehotenstve, nadmernom športovom výkone vždy vieme, prečo sme hladní.

 

Prečo jesť chia semiačka a ako ich používať?Prečo jesť chia semiačka a ako ich používať?

Sú zdravé, ľahko stráviteľné a univerzálne na použitie. Pred konzumáciou ich môžete namočiť, zomlieť či nechať naklíčiť. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako naučiť telo využívať ako hlavný zdroj energie tuky?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2444
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.