Ako kombinovať beh s tréningom

K najobľúbenejšej forme kardia aj v dnešnej dobe patrí behanie. Kedy je najvhodnejšie kardio zaradiť, pred alebo po silovom tréningu? A čo je lepšie pri chudnutí a pri naberaní svalovej hmoty?

Ako kombinovať beh s tréningom
23. AUG 2017

V oboch prípadoch by som kardio tréning zaradil po silovom tréningu. Platí to však vtedy, ak chcete odcvičiť jeden aj druhý tréning hneď po sebe v jeden deň bez prestávky.

Prečo nebehať pred posilňovaním

Do posilňovne by ste mali chodiť plní síl, aby ste zo seba dokázali dostať maximum, a aby ste svaly zaťažili, ako sa len dá. Beh, ako aj iná aeróbna aktivita sú pre telo záťaž, ktorá unavuje. Keď budete pred posilňovaním behať, unavíte sa a teda nedokážete dostatočne zaťažiť vaše svaly a podporiť ich rast.

Aeróbny tréning až po anaeróbnom

Odpoveď je celkom jednoduchá. Keďže telo je po náročnom silovom tréningu unavené, svaly sú napumpované a aj kardiovaskulárny systém je rozbehnutý na 100%, behaním pridáte ešte pár drievok do kotla a budete páliť ďalšie kalórie oveľa efektívnejšie, ako keby ste behali pred tréningom.

Príklad tréningu pri nedostatku času

  • Rozcvička 10 minút
  • Dynamický strečing
  • Silový tréning (anaeróbny) 30 minút
  • Behanie (aeróbny tréning) 20 minút
  • Statický strečing

 

V oboch prípadoch ma na výkon vplyv aj glykogén. Pri jeho zníženom množstve bude tréning menej efektívny. Práve z tohto dôvodu by bolo najlepšie (ak si chcete behanie vychutnať) zaradiť ho v iný deň, alebo aspoň s dvojhodinovou prestávkou, ako silový tréning. Ak ale máte obmedzený čas na tréning, tak určite vykonávajte behanie až po anaeróbnom tréningu v trvaní do 20 minút. 

Zdroj titulnej fotk: Christopher Campbell, CC0


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako kombinovať beh s tréningom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2248
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.