Ako doplniť energiu po intenzívnom tréningu

Vykonávanie intenzívnych tréningov je veľmi výhodné, čo sa týka ich účinku na rast svalov, spaľovanie tukov a aj ušetrenie času. Ak však chcete ich potenciál využiť na 100%, je treba sa kvalitne stravovať. 

Ako doplniť energiu po intenzívnom tréningu
Zdroj: Rawpixel.com, CC0
23. OKT 2017

Aké princípy stravovania dodržať, aby ste z tréningu získali maximum

Počas dňa a pred tréningom sa vyhýbajte konzumácií potravín, ktoré výrazne zvyšujú hladinu glukózy v krvi.

Ak si to osvojíte, tak vám to pomôže zabrániť nadmernému vylučovaniu inzulínu, a to následne zabezpečí vyššiu inzulínovú senzitivitu. Inzulín je totiž veľmi silný anabolický hormón, ale najdôležitejšiu úlohu hrá až vo veľkom anabolickom okne.

Do 30 minút po tréningu neprijímajte žiadne jedlo a okrem vody ani nápoje

V tele sa počas intenzívneho tréningu vytvára soľ kyseliny mliečnej – kvôli nej je telo hneď po tréningu tzv. inzulínovo rezistentné. Práve do 30 minút po tréningu telo túto hladinu optimalizuje.

Od 30 minút po jednu hodinu po tréningu prijmite rýchlo využiteľné živiny

V tejto dobe sa otvára malé anabolické okno. Najvhodnejšou voľbou v tomto čase je prijať kvalitný srvátkový proteín.   

Od 1 do 1,5 hodiny po tréningu telo poriadne zásobte živinami

Teraz sa otvára druhé anabolické okno, ktoré má najväčší vplyv na rast svalovej hmoty, spaľovanie tuku a regeneráciu a to až v dobe 48-72 hodín. Dokonca vo veľkom anabolickom okne nastupujú aj pocity pohody.

Z chemického hľadiska to funguje nasledovne - metabolický systém cAMP, ktorý stimuluje silné hormonálne odozvy počas cvičenia, práve počas konzumácie jedla prepína do tzv. cGMP a s ním aj spojeným procesom parasympatického nervového systému.  

Prijímajte potraviny, ktoré zvyšujú produkciu hormónov nasýtenia

Zloženie jedla po tréningu  sa nedá na 100% stanoviť, je pre každého špecifické a záleží aj od požadovaných cieľov. Vo všeobecnosti by toto jedlo malo obsahovať všetky makroživiny, minerály a minerálne látky. Veľmi dobrou voľbou, ktorá zabezpečí dostatok vitamínom a minerálov, sú čerstvá listová a hlavne koreňová zelenina. 

Odporúčame DAS gesunde PLUS energetická tyčinka, 40 gEnergetická tyčinka nielenže neuveriteľne chutí, ale tiež pokrýva zvýšené energetické nároky s prírodnými zložkami, ako sú celozrnné ovsené vločky, brusnice, maliny a čučoriedky. Je dokonalým spoločníkom pre športové aktivity. Kúpite v sieti obchodov dm drogerie markt

dm produkt


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako doplniť energiu po intenzívnom tréningu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2251
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.