Ako často trénovať v posilňovni?

Správny počet návštev posilňovne, dĺžka a zloženie tréningu rozhodujú o vašich tréningových výsledkoch. 

Ako často trénovať v posilňovni?
9. MAR 2015

Ak by ste do posilňovne chodili iba náhodne a bez akéhokoľvek systému, určite sa vám nepodarí dosiahnuť výsledky, ktoré očakávate. Preto je dôležité poznať správny počet tréningov za týždeň, ktorý vám zlepšenie zabezpečí.

Udržovanie kondície a redukcia telesného tuku

Na udržiavanie kondície postačí cvičiť 3-krát za týždeň. Tréningovým splitom 1+1, čiže jeden deň v posilňovni a jeden deň voľno. Rovnako je to aj pri redukcii telesného tuku. Pri redukcii tuku je najlepšie v jednom tréningu spojiť silový tréning spolu s kardiom. Takéto spojenie zabezpečí spaľovanie tukov počas samotného tréningu, ale aj počas odpočinku medzi tréningami.

Budovanie svalovej hmoty

Tréning 4-krát týždenne: takýto tréning má tú výhodu, že zaberie menej času, pretože svalové partie sa dajú rozdeliť až do štyroch dní. Cvičiť môžete systémom 2+1 a 2+1 alebo 2+1 a 2+2. Keďže svaly rastú pri odpočinku a vy patríte medzi športovcov, ktorí ťažko naberajú svalovú hmotu, bude pre vás tréning 2+1 a 2+2 vhodnejší. Cvičiť budete 4 dni a odpočívať 3.

Tréning 5-krát za týždeň

Ide o veľmi náročný tréning, ktorý zvládajú len veľmi pokročilí cvičenci, pretože je potrebné zvládnuť regeneráciu svalového tkaniva. Trénovať 5-krát za týždeň môžu iba jedinci s rýchlou regeneračnou schopnosťou, ktorá je daná geneticky. Preto by obyčajní ľudia týmto spôsobom cvičiť nemali, pretože takto svoje telo privedú k pretrénovaniu a k dlhodobej stagnácii.

Najlepším rozdelením je teda tréning 3-krát do týždňa. Ak by ste náhodou v jeden deň nemali čas na tréning, dá sa jednoducho posunúť na iný deň v danom týždni. 

Odporúčame prečítať: Najefektívnejšie cviky pre ženy na spevnenie celého tela


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako často trénovať v posilňovni?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.