Ako by mal vyzerať váš tréningový plán v posilňovni

Mia

Rozhodli ste sa v Novom roku začať cvičiť? Vybrali ste si posilňovňu ako miesto, kde budete zveľaďovať svoje telo a zdravie? Máme pre vás tip ako by mal vyzerať váš tréning.  

Training plan obrazok
31. DEC 2010

V prvom rade každý tréning by mal byť individuálny a rešpektovať momentálnu situáciu cvičiaceho. Iný tréning by mal mať človek s nadváhou, iný človek, ktorý potrebuje pribrať. Tréning by nemal byť príliš dlhý. Optimálny čas je 60 minút. Pri zostavovaní tréningu by ste mali vziať v úvahu, že nie je možné sa v jednej hodine rovnako venovať všetkým partiám tela.

Preto by ste si mali postupom času pripraviť viacero tréningov, v ktorých by bolo obsiahnuté precvičenie a posilnenie celého tela. Cvičiť len podľa jedného tréningu vám veľmi neprospeje a riskujete, že budete posilňovať stále tie isté časti tela. Zmena tréningu neznamená zmeniť ho od základu. Ide skôr o mierne upravenia, výmenu určitých cvikov, pridanie alebo ubratie jednotlivých závaží, zmena počtu sérií.

Každopádne váš tréning by mal pozostávať z 3 základných častí.

Naťahovanie

Naťahovanie svalov pred samotným cvičením je veľmi dôležité. A to nielen v posilňovni, ale pri každej športovej aktivite. Naťahovaním sa zabraňuje skracovaniu svalov, čo sa môže prejaviť ako bolesť v kĺboch, väzoch a samotných svalov. Bez poriadneho natiahnutia svalov môžete riskovať, že si cvičením ublížite. Ponaťahovať by ste mali hlavne tie časti tela, na ktoré sa počas tréningu najviac zameriate.

Aeróbna aktivita

Aeróbnou aktivitou rozohrejete telo a svaly, tým ich pripravíte na posilňovanie. Cieľom tejto aktivity je zlepšiť vytrvalosť a schopnosť tela. Taktiež pozitívne naladí srdce, cievy a zvyšuje energiu. Vo vašom tréningu by ste jej mali venovať 10 až 15 minút. Dnes už posilňovne ponúkajú široký výber strojov a príslušenstva, ktoré môžete použiť pre vaše aeróbne cvičenie. Najobľúbenejšími sú napríklad bežiaci pás, stacionárny bicykel, steper.   

Posilňovanie

Posilňovanie tvorí prevažnú väčšinu vášho tréningu. Behom posilňovania dochádza k výdaju energie, k nárastu  svalovej hmoty, zvýšeniu bazálneho metabolizmu a tým aj k zlepšeniu podmienok pre kontrolu hmotnosti. Preto je posilňovanie tak účinné. Posilňovacími cvikmi rysujete určité partie tela, na ktoré sa zameriavate. K dispozícií máte rôzne stroje, náradia a náčinia, ktoré pri svojom cvičení môžete využiť. Takisto existuje široká škála zaujímavých cvikov, ak o nich neviete, požiadajte o radu inštruktora.

Ak idete do posilňovne prvý krát, máme pre vás na záver pár užitočných rád:

  • Požiadajte fitness inštruktora o radu, ako používať stroje, respektíve iné náradie alebo náčinie v posilňovni.
  • Ak trpíte zdravotnými problémami ,respektíve máte určité zdravotné hendikepy, zdôverte sa inštruktorovi, aby to zobral v úvahu pri zostavovaní tréningu. Inak si môžete viac ublížiť než pomôcť.
  • Každé poriadne „fitko“ by malo mať k dispozícií fitness inštruktora, ktorý vám pomôže a usmerní vás.
  • V prípade, že ste sa rozhodli do cvičenia poriadne investovať, je možné si inštruktora najať. Za určitú odmenu vám inštruktor vypracuje tréningový plán na vašu mieru a cvičiť budete pod jeho dohľadom, aby ste sa naučili cvičiť správne a bezpečne.

DISKUSIA K ČLÁNKU (2)

Diskusia k článku - Ako by mal vyzerať váš tréningový plán v posilňovni

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Lakotka
Lakotka
 18.1.2011 20:04

Cyrus, je to individuálne. Záleží, či chceš schudnúť, alebo nabrať svalovú hmotu. Zpravidla platí pri chudnutí - veľa opakovaní s menšou záťažou v kombinácií s aeróbnym cvičením,
pri naberaní svalovej hmoty - väčšia záťaž a menej opakovaní.

 
cyrus
cyrus
 9.1.2011 21:48

Kolko by mala mat jedna seria opakovani a kolko serii by sa malo zopakovat, ab bolo cvicenie efektivne?

 

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.