Ak si chcem vypracovať brušné svaly, stačí cvičiť brucho?

Zisťovali sme, aká je najčastejšie kladená otázka na trénerov. Mnohých z vás trápi brucho. Aká je odpoveď?

Lea Grancic_Jana Simkovicova_Olga Bartalska_Brucho_4-3
Zdroj: Tatiana Gernátová pre SUPER BODY 2
12. APR 2019

Svaly na bruchu môžete mať akokoľvek veľké. Ak však budú pokryté tukom, nikdy ich nebude vidno. Práve preto treba spáliť všetky nepotrebné tuky a svaly sa budú ukazovať. Pri spaľovaní tukov výrazne pomáhajú samotné svaly a čím viac ich máte, tým bude spaľovanie výraznejšie. 

Ako funguje spaľovanie tukov pomocou svalov

Každý z nás má svaly (inak by ste sa nemohli hýbať). Sú našim motorom resp. pohonom. A každý motor potrebuje palivo, ktorú si vie vytvoriť zo sacharidov, ale aj TUKOV. V prvom rade vždy telo spotrebúva sacharidy a následne sa vrhne na tuky. Pri tom platí pravidlo, že čím väčší je sval, tým viac energie potrebuje. 

Čo treba robiť na zvýšenie spaľovania tukov?

  • Znížte príjem energie (príjem energie by mal byť nižší, ako jej spotreba)
  • Zvýšte výdaj energie (začnite sa viac hýbať : behať, bicyklovať sa, posilňovať...)
  • Udržte si, prípadne zväčšite si svalovú hmotu

Ako si udržať svalovú hmotu?

Na udržanie svalstva je dôležité si strážiť príjem bielkovín a pohyb. Bez pohybu sval totižto ochabne a bez bielkovín ho telo nemá ako zregenerovať. Navyše ak telu bielkoviny chýbajú, získa ich práve zo svalov a vy o ne prichádzate. Naopak, ak sa dostatočne hýbete, sval posilňujete a telo ho postupne zväčšuje. Väčší sval viac spáli. 

Cvičenie vedúce ku spaľovaniu tukov

K cvičeniu vedúcemu k spaľovaniu tukov sa považuje aeróbna aktivita (jazda na bicykli, beh, cvičenie na trenažéroch alebo kolektívne športy) v dĺžke minimálne 20 minút, ale aj klasické cvičenie s činkami, pri ktorom sa vytvára svalová hmota. Najlepšie je však spojenie týchto dvoch cvičení teda aeróbnej aktivity (priama oxidácia tukov) a anaeróbnej aktivity. 

Vyskúšajte nasledujúci tréning z videoprogramu SUPER BODY pod vedením známej trénerky Lei Grančič. Ide o silovo kondičný tréning, ktorým spálite tuky a získate skvelú kondíciu. 

Spaľovanie tukov pri anaeróbnom cvičení

Pravda je taká, že pri posilňovaní nedochádza k priamemu spaľovaniu tukov ihneď počas fyzickej aktivity. Ak máte v tele vyššie zastúpenie svalstva a nie tukov, stúpa úroveň vášho bazálneho metabolizmu. To znamená, že potreba dennej energie bude vyššia, aj keď práve nebudete fyzicky vykonávať nejakú činnosť. Takže sa vlastne viac energie spotrebuje aj vtedy, keď necvičíte.

Keď si už vybudujete určitú úroveň svalových objemov, hlavne v oblasti nôh, chrbta a prsných svalov, kde máte najväčšie svalové skupiny, tak môžete počítať s tým, že sa v týchto častiach bude spotrebovávať energia aj po ukončení fyzickej aktivity v pomerne veľkej miere a spaľovanie tukov u vás sa výrazne zvýši.  


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ak si chcem vypracovať brušné svaly, stačí cvičiť brucho?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2412
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.