Aj so psom si viete zacvičiť

Ak máte psa, častokrát vám na cvičenie nezostane veľa času. Aby ste sa udržali v kondícii, a pritom sa dostatočne venovali aj svojmu psovi, je cvičenie s ním určite tou najlepšou voľbou. 

Aj so psom si viete zacvičiť
Zdroj: Pocketjfr/Wikimedia.org, CC 4.0
31. OKT 2017

Okrem toho, že si zlepšíte fyzičku a budete robiť to, čo milujete, utužíte si aj vzťah s vaším psom. Športovať môže naozaj každý pes, len je treba si správne vybrať šport, vhodný jeho telesným predispozíciám.

Aké športy môžete vykonávať

Ako som už uviedol, pri výbere športu musíte brať do úvahy telesné proporcie psa: vek, kondíciu, povahu, výšku.

Logicky s jazvečíkom si veľmi bikejoring neužijete. Ale s každým iným vysokým psom áno.

K najzákladnejším športom, ktoré môžete vykonávať so psom patrí:

  • behanie,
  • bicyklovanie,
  • túra,
  • plávanie.

 

Behanie (canicross)

Pri tomto type behania je pes zviazaný pomocou lana so psovodom. Pes a psovod sa navzájom ťahajú a pomáhajú si zdolávať náročnejší terén. Je to veľmi účinné napríklad pre behu do kopca, kedy vás pes podporí v ťažkej chvíli, keď by ste to osamote určite vzdali.

Bicyklovanie (bikejoring)

Tu je pes prepojený s bicyklom psovoda. Pri tomto športovaní však už musí byť súhra psa a psovoda dokonalá a chce to teda dokonalý tréning, ešte pred samostatným začatím cvičenia.

Túra (dogtrenning)

Pri tomto type tréningu je všetko podobne, ako pri canicrosse, s tým rozdielom, že sa pri ňom nebeží, ale absolvujú sa dlhé túry.

Plávanie

Ak radi plávate, určite si môžete v jazere alebo na vodnej hrádzi zaplávať aj so svojím psom. Veľkou výhodou tohto typu športovania je, že plávať vie každý pes. Nevýhodou však je, že je vhodné ho vykonávať iba počas leta.

Športovanie so psom môže byť teda určite veľkou zábavou, ale určite musíte byť na daný šport dokonale pripravení. Určite by ste mali začať s prípravou už od šteniatka, napríklad na bicykel, že nemá pri športovaní štekať a rozbehnúť sa za iným psom. Trénovať je treba postupne a psa učiť jasné povely, aby ste neprišli k úrazu. 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Aj so psom si viete zacvičiť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2211
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.