Aj inšpiratívne videá môžu mať negatívny vplyv

Michal Lendel

V dnešnej dobe 99% mladých začiatočníkov v posilňovaní chce dosiahnuť viditeľné výsledky v čo najkratšej dobe. Ide však o najväčšiu chybu každého, kto s cvičením ešte nemá skúsenosti.

Aj inšpiratívne videá môžu mať negatívny vplyv
12. JUN 2017

Začiatočníci hľadajú inšpiráciu najčastejšie na internete alebo v časopisoch, kde majú svoje vzory. Ide však o profesionálnych kulturistov, ktorí okrem toho, že už cvičia nejaké tie desiatky rokov, majú na 100% zvládnutý stravovací program a poznajú dokonale svoje telo, majú aj určité „skúsenosti“ so steroidmi.

Najčastejšie chyby začiatočníkov

Chyba: Zlý tréningový plán a zlé vykonávanie cvikov

Riešenie: Investujte do osobného trénera aspoň na pár prvých tréningov. Určite nejde o zlú investíciu a oplatí sa to. Ak totiž nebudete cviky vykonávať správne, neprinesú vám nič okrem rizika zranenia.

Chyba: Používanie neprimeraných váh.

Riešenie: Začínajte s nízkymi váhami a zvyšujte ich primerane svojím silovým schopnostiam. V posilňovni sa starajte iba o seba a sústreďte sa na vlastné výsledky. Musíte cvičiť síce s dostatočne vysokou záťažou, ale mali by ste cvičiť zvoľna tak, aby ste si nespôsobovali zranenia.  

Chyba: Netrpezlivosť pri dosahovaní cieľov.

Riešenie: Stanovte si reálne ciele. S cieľom schudnúť 5kg za týždeň ani nezačínajte, rovnako by to malo byť aj s priberaním. Hoci to možné je, ide o veľmi veľký negatívny vplyv na váš organizmus. Ani po mesiaci či troch nebudete ako športovci na obálkach časopisov. Musíte byť trpezliví a sústredene pracovať na dosiahnutí svojich cieľov. Určite vám nesmie chýbať motivácia, trpezlivosť a pravidelnosť.

Chyba: Zlé stravovanie.

Riešenie: Aby svaly dokázali rásť, potrebujú dostatok energie a stavebných látok. Tento fakt platí aj pri chudnutí, pretože čím viac svalov budete mať, tým menej budete mať tuku. Snažte sa držať na primeranej hodnote príjem bielkovín, zdravých tukov, polysacharidov, vitamínov a minerálov. Zo stravy celkom vyraďte jednoduché sacharidy a nezdravé tuky.

Videá berte s rezervou

Určite by ste si nemali brať inšpiráciu z videí, kde vám ukazujú 2-3 opakovania určitého cviku s obrovskými váhami v spojení s obrovským hučaním a ukončené odhodením činiek. V posilňovni sa to objavuje tiež často... Okrem toho, že rušíte pokojné prostredie posilňovne, riskujete vznik zranenia nielen sebe, ale aj niekomu inému, pretože ak činku nebudete mať pod kontrolou, budete ju musieť pustiť z výšky na zem.

Držte sa radšej starých známych hesiel: "Pomaly ďalej zájdeš" a "Trpezlivosť ruže prináša".

Zdroj ilustračnej fotky: 3dman_eu, CC0


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Aj inšpiratívne videá môžu mať negatívny vplyv

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.