13. AUG 2013

Aj cvičenie má svoju matematiku. Poznáte rovnicu na meranie spálených kalórií?

Aká je spotreba kalórií pri športe? Koľko kalórií spálite? Spaľovanie kalórií resp. tukov nie je až také rýchle, ako si myslíte. Po prebehnutí pár metrov ste presvedčení, že ste spálili kilo tuku? Omyl! Ak sa pozriete na skutočnosť, tak zistíte, že telo „bohužiaľ“ veľmi dobre hospodári s kalóriami – energiou.

Na výpočet množstva spálených kalórií, je potrebné, aby ste mali merač tepovej frekvencie, pokiaľ máte drahý, ktorý vám automaticky vyráta spálené kalórie, zvyšok ani nemusíte čítať. Pokiaľ, ale máte iba základnú verziu, nižšie vám uvediem vzorce, podľa ktorých pomocou vašej priemernej tepovej frekvencie pri pohybovej aktivite, vašej váhy, veku, pohlavia a dĺžky aktivity vypočítate množstvo spálených kalórií.

Rovnice na výpočet

Pre mužov : Spálené kalórie = (0,2017 x vek v rokoch + 0,1992 x hmotnosť v kilogramoch + 0,6309 x priemerná tepová frekvencia – 55,0969) x (uplynutý čas v minútach/4,184)

Pre ženy : Spálené kalórie = (0,074 x vek v rokoch + 0,1265 x hmotnosť v kilogramoch + 0,4472 x priemerná tepová frekvencia – 20,4022) x (uplynutý čas v minútach/4,184)

Pri výpočte je dôležité dávať pozor na postupnosť matematických operácii, aby vám nevyšli nezmysli. Platnosť uvedených vzťahov je limitovaná hodnotou tepovej frekvencie v rozsahu 90 – 150 úderov za minútu.

Čo sa týka dôveryhodnosti uvedených vzťahov podľa mňa ide iba o približné výpočty, pretože si myslím, že nikdy nebude možné stanoviť univerzálne platný vzťah pre všetkých ľudí, podľa ktorého by sa dalo vypočítať presné množstvo spálených kalórií, pretože pálenie kalórií ovplyvňuje aj veľa ďalších špecifických faktorov (teplota prostredia v ktorom cvičíte, trávenie prijatej potravy, množstvo svalov a pod.).  

Rada na záver

Záverom by som vám chcel povedať, že cvičenie, s meraním spálených kalórií aj keď pôjde vždy iba o orientačné hodnoty, bude vždy viac motivujúce a bude vás nútiť k vyšším výkonom.  


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Aj cvičenie má svoju matematiku. Poznáte rovnicu na meranie spálených kalórií?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 915
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.