Vyformuj si štíhle a dlhé svaly s novými cvičeniami WOMAN TABATA!

Adrenalínové zážitky aj oddych: 5 tipov na nezabudnuteľné outdoorové výlety na Slovensku

redakcia

Slovensko je síce rozlohou malá krajina, no pre outdoorových nadšencov, ponúka veľa. A nemyslíme len turistické trasy po horách, ale aj výlety plné adrenalínu a dobrodružstva. Pripravili sme preto pre vás tipy na unikátne výlety, ktoré môžete absolvovať aj s väčšími deťmi.

Adrenalínové zážitky aj oddych: 5 tipov na nezabudnuteľné outdoorové výlety na Slovensku
Zdroj: Interport.sk
9. JUL 2021

1. Prejdite sa po najdlhšom lanovom moste

Náš prvý tip je určený pre ľudí, ktorí sa neboja výšok – alebo naopak, radi svoj strach prekonávajú. V srdci Slovenska, 10 kilometrov od Kremnice, sa nachádza najdlhší visutý ferratový most na Slovensku, ktorý je súčasťou Via ferraty Komín. 78 metrový most je zachytený medzi dvoma bralami vo výške 45 metrov a tak je zárukou adrenalínovej zábavy.

Okrem samotného mostu sú miestne skaly prepletené ďalšími ferratovými trasami, na ktorých si môžete vyskúšať lezenie. Menej skúsení lezci sa môžu vybrať na lezecké steny s nižšou náročnosťou B a C, tí odvážnejší môžu skúsiť aj E a F. Práve ferrata F, ktorú otvorili len minulý rok, je najťažšou ferratou na Slovensku, takže bude výzvou aj pre skúsených lezcov. Výstroj si môžete požičať aj priamo na mieste za 10 € na 4 hodiny.

2. Prelezte najstaršou slovenskou ferratou

Pri ferratách ešte zostaneme. Za pozornosť stojí aj Ferrata HZS, ktorá sa nachádza polhodinku autom od Martina. Je to prvá skutočná ferrata na Slovensku, ktorá vznikla v roku 2013. Jej skratka je odvodená od Horskej záchrannej služby, pretože práve jej dobrovoľníci ju pred rokmi vybudovali.

Na ferrate sa nachádza 590 metrov oceľových lán, 190 lanových kotiev, 1 rebrík a 2 lanové mosty, ktoré sa vám postarajú o zábavu. Delí sa na dve varianty – ľahšia trasa B a ťažšia trasa C. Otvorená je celoročne, takže sa na ňu môžete vybrať aj v zime. Základný ferratový set si na Ferrate HZS môžete požičať za 10 € na deň.

IS

3. Otestuje svoje schopnosti na najväčšom lanovom centre

Milovníkom lezenia môžeme odporučiť aj výlet do lanového centra Tarzania v Hrabove v lyžiarskom centre Malinô Brdo. Je to najväčšie lanové centrum na Slovensku, ktoré vám umožní vychutnať si svet z výšky a liezť v korunách stromov. Pozostáva z rôznych prekážok rozmiestnených na dráhach s dĺžkou 1110 metrov. Vybrať si môžete z ôsmych trás rozdelených podľa náročnosti, vrátane detskej trasy.

Ak si chcete vyskúšať lezenie v lanovom centre, môžete sa vybrať aj na mnoho iných miest na Slovensku. Veľké lanové centrum je napríklad aj v Park Snow Donovaly, na bratislavskej Kolibe, či v Monkeyland v Spišskej Novej Vsi.

4. Zažite ozajstný adrenalín pri lezení na Pajštún

Ďalší tip na adrenalínový outdoorový zážitok ponúka hrad Pajštún, ktorý sa nachádza 20 kilometrov od Bratislavy. Tentoraz ale ide o skutočné lezenie po vápencovom brale, ktoré je nazývané aj mekkou bratislavských lezcov. V minulosti bolo považované za tréningové miesto horolezcov, predtým, ako išli na výstupy do Vysokých Tatier.

Na brale sa nachádza takmer sedemdesiat rôznych ciest s rôznou náročnosťou. Na svoje si tak prídu pokročilí, ale aj začínajúci lezci. Ak nemáte skúsenosti s lezením, odporúčame vyhľadať lezeckého inštruktora, ktorý vás prvým lezením prevedie.

5. Oddýchnite si na chodníku korunami stromov

A na záver tu máme tip na niečo nenáročné. V poslednej dobe sa stali veľkým hitom chodníky korunami stromov, ktoré vám ukážu les z vtáčej perspektívy. Na Slovensku sa nachádza chodník korunami stromov v Bechledovej doline.

Okrem netradičnej prechádzky po 600 metrovej trase na vás čaká aj množstvo informačných tabúľ o faune, flóre a živote lesov. Krásny výhľad si užijete na 32 metrovej veži, z ktorej uvidíte štíty Belianskych Tatier aj Pieniny.

Chystáte sa na outdoorový výlet? Toto vybavenie by sa vám mohlo hodiť:

Rodinný stan

McKINLEY Family 10.4 pojme až 4 osoby a je tak skvelou voľbou na rodinné výlety. Priestranná predsieň pre všetky potrebné veci na uloženie. Vnútorná výška až 190cm vás neobmedzuje v pohybe.

Rodinný stan

Samonafukovacia podložka

Funkčná podložka McKINLEY Trail SI 25 kombinuje tepelnú izoláciu s pohodlím pri ležaní, vďaka vnútornému samonafukovaciemu priestoru s hrúbkou 2,5cm. Stačí len rozbaliť a uvolniť uzáver.

Podložka

Turistický batoh

McKINLEY Minah VT 18 je 18-litrový batoh vhodný na denné výlety s ergonomickým chrbtovým systémom VENT, ktorý zaisťuje dobrú cirkuláciu vzduchu. Tvarované polstované popruhy. Vysoko odolný materiál ripstop 450D a polyesterová tkanina 300D. Vodoodpudivý povrch bez obsahu škodlivých PCF látok. Navyše s integrovanou pláštenkou.

Turistický batoh

Spacák

Spací vak McKINLEY Camp Activ 5 IDE I je z odolného polyesterového materiálu zvnútra i zvonku, ako aj z dvojvrstvovej konštrukcie, zaisťuje mimoriadne príjemné pohodlie pri ležaní i spánku. Ideálny teplotný rozsah +4 až +8 ° C (s extrémnym rozsahom až do -10 ° C). Bez PFC látok.

Spacák

Padleboard

Nafukovací všestranný SUP set Firefly iSUP 200 II, s nosnosťou do 100kg. Vďaka dvojcestnej pumpe nafúkaš svoj paddleboard 2x rýchlejšie a aj s nastaviteľným hliníkovým pádlom všetko ľahko zabalíš do transportnej tašky.

Paddleboard


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Adrenalínové zážitky aj oddych: 5 tipov na nezabudnuteľné outdoorové výlety na Slovensku

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2525
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.