Zapoj sa s nami do NOVOROČNEJ DETOX VÝZVY!

7 najčastejších výhovoriek, prečo neviete schudnúť (a ako ich poraziť)

redakcia

Mnoho ľudí si uvedomuje, že by mali zmeniť životný štýl, viac športovať a zdravšie jesť. Veľa z nich to nespraví, pretože ich zastavia výhovorky. Ale aj tie sa dajú poraziť.

7 najčastejších výhovoriek, prečo neviete schudnúť (a ako ich poraziť)
Zdroj: alan KO / Unsplash
23. NOV 2020

Chudnutie vie byť náročné a preto sa občas snažíme nájsť dôvody, prečo nám to nejde. Faktom ale je, že schudnúť dokáže naozaj každý a väčšina dôvodov, prečo sa to nedá, sú len obyčajné výhovorky. Schválne si prečítajte, aké najčastejšie výhovorky ľudia hovoria a či ich náhodou nepoužívate aj vy. Ak áno, ukážeme vám, ako ich môžete poraziť.

1. „Nedarí sa mi chudnúť kvôli génom“

Myslíte si, že vaše gény môžu za to, že sa vám nedarí schudnúť? Nuž, je pravda, že každý máme iné telo a naše gény vplývajú na to, ako ľahko sa nám ukladá tuk. Na druhej strane, každý dokáže schudnúť bez ohľadu na gény. A to aj v prípade, že máte v rodine niekoľko generácií ľudí, ktorí mali nejaké tie kilá navyše. Pravidelné cvičenie a zdravá strava prevážia vplyv génov a vy vďaka tomu dokážete schudnúť.

2. „Nemám na to čas“

V skutočnosti máme všetci k dispozícii každý deň rovnako veľa času. Ako je potom možné, že niektorí stíhajú cvičiť a zdravo sa stravovať aj popri náročnej práci a niektorí nie? Jednoducho, je to o schopnosti organizovať si čas a o určení priorít. Nemusíte tráviť každý deň hodinu a pol v posilňovni, ani si variť zložité zdravé jedlá. Ak ste časovo zaneprázdnení, voľte intenzívnu športovú aktivitu, ktorá spáli veľa kalórií za krátky čas – napríklad beh alebo vysoko intenzívny tréning (HIIT). Pri varení nemusíte vymýšľať zložité jedlá – chutný obed viete uvariť aj za dvadsať minút. Skúste si tiež variť jedlá na viacero dní a „krabičkovať.“

3. „Mám pomalý metabolizmus“

Príde vám nefér, že zatiaľ čo vy priberiete aj „zo vzduchu,“ vaša známa môže zjesť koľko chce a stále vyzerá chudo? Áno, rýchlosť metabolizmu vplýva na to, ako rýchlo telo páli kalórie. Nie je to však niečo nemenné. Je dokázané, že pravidelné cvičenie a rast svalov dokážu zvýšiť rýchlosť metabolizmu a vy toho budete môcť zjesť viac. Navyše, vo väčšine prípadov nie je problém v pomalom metabolizme, ale v tom, že sa jednoducho málo hýbeme a jeme vysoko-kalorické potraviny.

4. „Mám to zo štítnej žľazy“

Mnoho ľudí so zníženou funkciou štítnej žľazy (hypofunkciou) má problémy s chudnutím. V skutočnosti je ale vplyv hypofunkcie na hmotnosť preceňovaný a nie vždy môže štítna žľaza za vaše kilá. Porucha štátnej žľazy spôsobuje pomalší metabolizmus, únavu a znižuje výkonnosť. Chudnutie je teda náročnejšie, ale rozhodne nie nemožné. Základom je, aby ste hypofunkciu liečili pod dohľadom lekárov. Je dôležité sa veľa hýbať, strážiť si kalórie a jesť menšie porcie jedál viackrát za deň.

5. „Aj tak to potom priberiem naspäť“

Podarilo sa vám v minulosti schudnúť, no neskôr ste to aj tak nabrali späť? Jojo efekt po chudnutí je najčastejšie spôsobený tým, že sa snažíte schudnúť čo najrýchlejšie a čo najviac. Siahate po extrémnych diétach, ktoré nie sú udržateľné. Existuje však spôsob, ako schudnúť natrvalo – nastaviť si jedálniček tak, aby ste ho dokázali udržať dlhodobo a bavilo vás to. Je lepšie schudnúť jeden kilogram za mesiac udržateľným spôsobom, ako jeden kilogram týždenne a potom to nabrať naspäť.

6. „Mám rada jedlo a nechcem sa ho vzdať“

To, že chceme schudnúť a začať žiť zdravšie, ešte neznamená, že sa musíme vzdať všetkého dobrého jedla. Ak sa pri diéte trápite, pravdepodobne to nerobíte dobre a nevydržíte tak žiť dlhodobo. Stále si môžete dopriať obľúbené, nezdravé jedlá, ale v menšom množstve. Skúste sa držať pravidla 80/20. 80% vášho jedálnička budú tvoriť zdravé jedlá a zvyšných 20% budete jesť niečo, čo vám chutí viac. Opäť sa vraciame k tomu, že vaša diéta musí byť udržateľná a musí vás baviť.

7. „Nemusím byť chudá na to, aby som bola šťastná“

Dostávame sa k poslednej výhovorke a vlastne jedinej, ktorá môže dávať zmysel. Spýtajte sa samých seba, či sa cítite vo svojom tele dobre. Ak je odpoveď áno a zároveň nemáte žiadne zdravotné problémy, chudnúť nemusíte. Je dôležité, aby ste sa mali rady také, aké ste a nemusíte za každú cenu vyzerať ako z obálky časopisu. Ak ale vo svojom tele nie ste šťastné, máte kvôli nadváhe zdravotné problémy alebo vás limituje pri pohybe, jednoducho sa prekonajte a zmeňte svoj životný štýl. Dokážete to, uvidíte!

Pri chudnutí je popri zdravej a vyváženej strave veľmi dôležitý aj pravidelný pohyb. Jedným z riešení je pritom aj domáce cvičenie. Vybrať si môžete ktorýkoľvek z našich komplexných video programovCviky na chudnutie, zlepšenie kondície aj formovanie postavy vám v nich podrobne vysvetlia profesionálne trénerky a tréneri.

Výber z programov SUPERBODY na domáce cvičenie


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 7 najčastejších výhovoriek, prečo neviete schudnúť (a ako ich poraziť)

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2504
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.