Vyformuj si telo do plaviek v BIKINI VÝZVE!

7 dôvodov, prečo si dať ráno poriadne do tela

Ponúkame zaručené tipy, ako sa k tomu dokopať. 

7 dôvodov, prečo si dať ráno poriadne do tela
10. NOV 2015

Každému sa určite už neraz stalo, že si do práce zobral tašku s teniskami, tričkom a teplákmi s odhodlaním, že po práci si pôjde zabehať, či trénovať do fitcentra. Taška však ostala nedotknutá, lebo plány skrížili pracovné či rodinné povinnosti alebo lenivosť. Ak sa chceme podobným situáciám vyvarovať, riešením je zaradiť cvičenie do svojho harmonogramu ešte predtým, ako sa vrhneme do každodenných povinností. Presne tak, reč je o rannom cvičení! Ako vraví stará múdrosť: “Ranné vtáča ďalej doskáče." Čo okrem dobrého pocitu získame tým, že si budík nastavíme o čosi skôr a dáme si do tela, zatiaľ čo ostatní sa ešte len preberajú zo spánku?

Energia a dobrá nálada na celý deň

Aj keď sa to pri vstavaní z postele môže zdať nemožné, ranné cvičenie nás nabije energiou a po celý deň sa budeme cítiť vitálne. Endorfíny uvoľnené pri cvičení zasa zabezpečia dobrú náladu a pozitívny pohľad na svet.

Čas na iné aktivity

Aj keď je cvičenie veľmi dôležité, pokiaľ nie sme vrcholoví športovci, nie je pravdepodobne  prioritou číslo 1 v našom živote. Často robíme kompromisy medzi časom stráveným v telocvični a časom, ktorý môžeme tráviť doma či s priateľmi. Ak si zacvičíme ráno, budeme mať večer čas a priestor venovať sa iným (často príjemnejším) činnostiam.

Menšia pravdepodobnosť, že cvičenie vynecháme

Ak sa už raz postavíme z postele a oblečieme do cvičebného úboru, existuje len malá pravdepodobnosť, že nás niečo zastaví na ceste do posilňovne. Zatiaľ čo neskôr počas dňa sa nástrah, ktoré môžu sabotovať cvičenie, objaví omnoho viac: únava, choré dieťa, pozvanie na drink, nedokončená prezentácia – toto všetko nám často zabráni držať sa svojho plánu. Ľudia, ktorí cvičia ráno, sú oveľa dôslednejší v dodržiavaní pravidelnosti cvičenia.

Lepšia koncentrácia

Cvičenie nás správne nabudí, a teda aj zvyšuje koncentráciu. Akákoľvek ďalšia činnosť nás potom čaká, budeme oveľa lepšie sústredení. Väčšina ľudí smeruje do kancelárie alebo školy, kde potrebuje byť v strehu až do večera.

Lepší výkon

Podľa štúdií je hladina testosterónu, ktorý pomáha budovať svalovú hmotu, vyššia v dopoludňajších hodinách. Naše telo je navyše ráno najviac odpočinuté. Práve na začiatku dňa sme teda schopní podať najlepší výkon.

Potreba zdravo jesť

Je veľká pravdepodobnosť, že po tom, ako sme zvládli nielen ranné vstávanie, ale aj cvičenie, nebudeme mať chuť celú túto snahu zabiť nezdravým jedlom. Tak ako sme deň zdravo začali, budeme mať potrebu aj pokračovať po celý zvyšok dňa a s radosťou si dáme na obed aj večeru niečo zdravé.

Naštartovanie metabolizmu

Cvičenie v skorých ranných hodinách naštartuje metabolizmus, ktorý bude “fičať“ niekoľko ďalších hodín, niekedy dokonca aj nasledujúcich 24 hodín. Vďaka tomu budeme spaľovať viac kalórií.

Tu je niekoľko tipov, ako začať s ranným cvičením a urobiť si z neho zvyk:

  • Ak nie ste fanúšikom skorého vstávania a patríte skôr k tým, ktorí budík ráno vypínajú aj trikrát, začnite postupne. Najprv vstaňte len o 15 minút skôr a choďte iba na kratšiu prechádzku. Neskôr môžete pridať beh, jogu alebo akékoľvek iné cvičenie.
  • Keď zazvoní budík, nechcete strácať čas hľadaním oblečenia a tenisiek. Preto ešte predtým, ako sa uložíte do postele, pripravte si všetko, čo budete ráno potrebovať. Nachystajte si veci na cvičenie, ktoré ráno len hodíte na seba. Takisto si zbaľte všetky veci, ktoré budete potrebovať počas dňa a premyslite si, čo si oblečiete do práce. Čím menej veci budete musieť ráno pred odchodom urobiť, tým lepšie.
  • Nájdite si sparring partnera. Ak viete, že niekto na vás čaká, je oveľa ťažšie vypnúť budík a spať ďalej.
  • Ak vás čaká náročný tréning (napr. HIIT), prispôsobte tomu večeru. Takýto tréning sa odporúča cvičiť nalačno, no na druhej strane potrebujete energiu, aby ste tréning zvládli. Večer si preto doprajte sacharidy s bielkovinami, napríklad grilovanú zeleninu a rybu alebo mäso.
  • Skvelým tipom pre ranné cvičenie je vysokointenzívny intervalový tréning (napríklad metafit). Keďže sa cvičí vo vysokom tempe, trvá iba 30 minút, čiže nám nezaberie veľa času, no je veľmi efektívny.
Zdroj foto: unsplash.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

5 tipov, ako si nájsť čas na pravidelné cvičenie5 tipov, ako si nájsť čas na pravidelné cvičenie

Mám veľa práce. Pri deťoch nestíham. Musím sa učiť na písomku. 

 

 

6 dôvodov prečo cvičiť ráno6 dôvodov, prečo cvičiť ráno

I keď zo zásady je človek tvor lenivý, práve ranné cvičenie je pre neho to najzdravšie. 

 

 

Ako spáliť tuk pri ranných jazdách na bicykli?Ako spáliť tuk pri ranných jazdách na bicykli?

Jazda na bicykli má veľmi veľa výhod. Navyše jazdiť môžete aj s nadváhou alebo s chorými kĺbmi. 

 


Autor článku

Silvia Hadekova

Silvia Hadeková

Som inštruktorka skupinových cvičení a autorka stránky o zdravom životnom štýle - Eat.Train.Love. Venujem sa hlavne funkčným tréningom zameraným na prácu s vlastnou váhou, intervalovým cvičeniam (HIIT) a DeepWorku. Mojím cieľom je, aby sa ľudia po mojej hodine cítili nabití pozitívnou fyzickou aj psychickou energiou.

http://silviahadekova.com

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 7 dôvodov, prečo si dať ráno poriadne do tela

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2515
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.