7 dôvodov, prečo sa oplatí cvičiť kalanetiku

Mirka

Kalanetika nie je prežitok! Hoci sú aktuálne populárne iné cvičenia, kalanetika má stále svoje opodstatnenie. Pohyby, ktoré sa vykonávajú v rámci cvičenia, sú síce pomalé, ale presné. Zameriavajú sa hlavne na spevnenie svalov, zvyšujú svalovú silu, rovnováhu a flexibilitu. Sú pomerne jednoduché a vhodné pre všetky vekové skupiny.

7 dôvodov, prečo sa oplatí cvičiť kalanetiku
15. AUG 2013

Kalanetika zažila „boom“ najmä v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Aj dnes existujú ľudia, ktorí na kalanetiku nedajú dopustiť. A oprávnene! Viaceré pôvodné cviky majú aktualizovanú techniku vykonávania a pribudlo aj mnoho nových, zaujímavejších. Veľmi obľúbená je aj kardio kalanetika. Skvelé je, že cviky nie sú náročné (čo, mimochodom, vôbec neznižuje ich účinnosť). Prečo sa teda venovať práve kalanetike?

1. Spevníte si svaly a vytvarujete telo

Snažíte sa žiť zdravo a pravidelne športovať? V tom prípade viete, že rovnako dôležitý je kardio i silový tréning. Nevyhovuje vám posilňovanie, ale potrebujete spevniť a vytvarovať svaly? Kalanetika vám pomôže zvýšiť množstvo svalovej hmoty (nezabúdajte, že viac svalov = rýchlejší metabolizmus) a vytvarovať problematické partie ako bruško, zadok a stehná.

2. S kardio kalanetikou schudnete

Kalanetika je tu už niekoľko desaťročí a je nevyhnutné, aby sa prispôsobovala dobe, resp. nárokom cvičiacich. Mnohí z nich sa snažia schudnúť. Vyberajú si športové aktivity, ktoré sú zamerané hlavne na efektívne spaľovanie tukov. A práve na to je určená kardio kalanetika. Hoci je v porovnaní s inými aeróbnymi aktivitami pomalá (hudba je prispôsobená 110 až 120-tim tepom za minútu), umožňuje lepšie kontrolovať rozsah pohybu a zamestnáva viac svalov.

3. Cviky sú jednoduché

Chcete sa hýbať, ale máte veľkú nadváhu, ktorá vám bráni ísť športovať medzi ľudí? Dlho ste necvičili a máte mindráky z návštevy posilňovne? Vykonávajte športovú aktivitu doma! Cviky, ktoré sa používajú v kalanetike, nie sú náročné. Správne vykonávanie si ľahko osvojíte podľa kníh a DVD. Nemusíte nikam chodiť, cvičíte vtedy, kedy chcete vy. A v pohodlí domova.

Odporúčame prečítať: Je kalanetika ešte stále v kurze?

 

4. Stop zlému držaniu tela a svalovej nerovnováhe

Nesprávne držanie tela pri státí a sedení spôsobuje ťažkosti s chrbticou, ktoré sú vo väčšine prípadov sprevádzané nepríjemnou bolesťou. Svalová dysbalancia zasa vzniká v dôsledku nerovnomerného používania určitých svalových skupín. Čo s tým? Kalanetika sa sústreďuje na rovnomerné posilnenie všetkých svalových skupín (aj hlbokých svalov, na ktoré sa pri mnohých iných cvičeniach zabúda), čo v konečnom dôsledku zlepšuje kvalitu života. Život bez bolesti chrbta je skvelý! 

5. Kalanetika je bezpečná

Účinnosť a bezpečnosť kalanetiky preverila niekoľkoročná prax. O tom niet pochýb. Po konzultácii s lekárom je vhodná aj pre tehotné ženy i ľudí so zdravotnými problémami. Ocenia ju všetci tí, ktorí majú problémy s kĺbmi, bolesťou chrbta či so svalovou dysbalanciou. Rovnako bezpečná je aj kardio kalanetika.

6. Zvyšuje sebavedomie

Šport je jedným zo spôsobov, ktorý pomáha zvýšiť sebavedomie. Pocit, že človek robí niečo pre seba, pre svoje telo a psychiku, je na nezaplatenie. O výsledkoch cvičenia ani nehovoriac! Možno tiež poznáte vo svojom okolí ľudí, ktorí vďaka kalanetike nosia o číslo, alebo dve menšiu veľkosť.

7. Eliminuje stres

Pravidelné športovanie, a teda aj cvičenie kalanetiky, vedie k uvoľňovaniu zázračných hormónov šťastia. Vďaka endorfínom zabudnete na pracovné i osobné problémy a odreagujete sa. A stres nemá šancu!

Venujete sa kalanetike, alebo ju aj napriek všetkým uvedeným pozitívam považujete za prežitok?

Zdroj: www.callanetics.com

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 7 dôvodov, prečo sa oplatí cvičiť kalanetiku

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2479
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.