Zapoj sa s nami do NOVOROČNEJ DETOX VÝZVY!

5 tipov ako nepribrať cez sviatky

Jana Šimkovičová

Nie, hladovanie vám radiť nebudem. Ani to, že si máte niečo odoprieť. Hodovanie patrí k sviatkom. 

Bojíte sa, že cez sviatky zbytočne priberiete? Pomôžu vám tieto tipy.
Zdroj: Simona Hulmanová, ŠKOLA ZDRAVÉHO VARENIA
23. DEC 2020

Hoci, aj počas sviatkov by sme mali poznať svoju mieru. Tú som však ja tiež našla len nedávno. Vianoce boli pre mňa z pohľadu jedla vždy strašiak. Buď som sa prejedala, alebo sa týrala a hladovala. Keď som sa prejedla, bolo mi zle a prišli výčitky. Keď som jedla veľmi málo, bola som nafúknutá a prestal mi pracovať metabolizmus. Výsledkom bolo, že som sa cítila hrozne a po pár dňoch som to aj tak nevydržala a všetko dohnala. Viete čo mi pomohlo?

Keď som začala cvičiť. Postupne s pohybom sa začali meniť aj moje stravovacie návyky. Prestala som byť lenivá urobiť si šalát, zrazu som našla pravidelnosť a nejaký svoj rytmus v jedení. Trvalo to dlho, ale naučila som sa vnímať a počúvať svoje telo. Zistila som, že pravidelným cvičením sa dokážeme stravovať jednoducho a môžeme si aj dopriať. 

Tento rok je iný v tom, že nás nečakajú návštevy v rodine a známych. Týmto nám odpadli niektoré povinné jazdy pri rezňoch, či šalátoch. Ale zavariť si vieme aj sami, všakže?

Vianoce

Spomenula som si na to, čo mi pomáhalo, keď prišli chvíle a ja som sa neovládla. A veruže ich bolo. Verím, že tieto tipy pomôžu aj vám. A keby aj nie, príde nový rok a ja som presvedčená, že sa nemáme vzdávať a začať môžeme vždy. Aj keby to bol ten tisíci raz. Vždy sa oplatí za seba bojovať. Preto sme pre vás pripravili aj novoročnú detox výzvu. Pôjdem podľa nej aj ja. Tak sa pridajte. Spolu nám to pôjde lepšie. 

Banner_detox_vyzva_800x312

1. Voda ako záchranca

Keď vás prepadne neskutočná chuť na jedlo, napite sa predtým veľký pohár vody. Naplní vám žalúdok a zjete tak menej. Je to osvedčený trik, verte mi. Navyše, čím viac vody vypijete, tým lepšie rozbiehate metabolizmuz a krásne vám pretrávi. Stačí to mať na pamäti. Keď zabúdate piť, tak si namiesto koláčov rozmiestnite džbány s vodou, aby ste mali vodu stále na očiach. 

2. Prechádzka je stále lepšia ako nič

Aspoň jeden krát do dňa sa choďte prejsť. Ideálna by bola rýchla chôdza, ale všetko je lepšie ako nič. Na čerstvom zimnom vzduchu vám pretrávi. Prechádzkou tie kalórie aspoň trochu vyrovnáte a na chvíľu odstavíte sami seba od jedla. Niekedy je naozaj ťažké vybrať sa sám. Skúste sa teda namotivovať spoločne. Ja osobne nemám rada, keď sa ideme prejsť len tak bezcieľne okolo domu. Preto si vždy vopred naplánujeme, kam by sme išli a čo chceme zažiť. Vzhľadom na aktuálne opatrenia nemáme veľa na výber, ale ostala nám príroda, za ktorú buďme vďační. Tak si plánujeme prechádzky na miestach, kde sme doteraz neboli. Objavujeme nové destinácie s krásnymi výhľadmi. Je neuveriteľné, čo všetko v sebe skrývajú Malé Karpáty. Keď sme sviatkovali na východe Slovenska, tam sme zvykli brázdiť po Slanských vrchoch. 

prechadzka

3. Malý tanier postačí

Naberajte si na malý tanier. Tam sa toho až tak veľa nezmestí. To je starý dobrý trik, ktorý naozaj zaberá. A keď naberiete kopcom a vám to z kuchyne to obývačky popadá na zem, je dosť možné, že to už viac krát neurobíte :) Ak pôjdete po majonézový šalát, tak dezertný šalát. Keď koláče, tak si vezmite ešte menší tanierik. 

4. Nezačínajte sladkými raňajkami

Hovorí sa, že prvé ranné jedlo ovplyvní naše chute počas celého dňa. U mňa to platí na betón. Keď si dám ráno sladké raňajky, celý deň mi sladké nedá pokoj a len vyhľadávam všetky možnosti a striehnem na príležitosti. Počas všetkých rokov, ako som začala meniť stravovacie návyky, všimla som si, že dokážeme meniť aj svoje chute. Dnes nemám problém so sladkým, pretože jem veľa zeleniny. Čím viac zeleniny budete jesť, postupne v sebe zmeníte chute a obrníte sa pred sladkým. Skúste teda sviatky nezačínať kolačami, zato si dajte radšej poctivú praženicu, chlebík a k tomu veľa paradajok, papriky a uhorku. Alebo zeleninu, akú doma máte. 

5. Čo oči nevidia, to jazyk nepáli

Mať jedlo non stop na očiach v dňoch, kedy nič nemusíme a čaká nás iba oddych, to nie je šťastné riešenie. Doslova kriči z tej peknej misy, vezmi si ma. Skúste mať jedlo niekde v komore a vezmite si niečo len na malý tanierik. Pokiaľ to budete mať naservírované po celom byte, bude to nekonečné lákadlo. 

Ak patríte medzi tých, ktorí nechcú čakať na nový rok a chcú využiť sviatky a dostatok času na cvičenie, poďte do toho. Vytvorili sme niekoľko video programov Supershape na domáce cvičenie, pre začiatočníkov, ale aj pokročilých. Na výber máme silovo-kondičné tréningy, HIT tréningy pre intenzívne spaľovanie alebo jogu pre spevňovanie. Vyberte si sami a keď potrebujete pomôcť, napíšte nám. 

Ďalšia dávka motivácie?

Potrebujete, a to nielen počas sviatkov motiváciu? Pozývam vás na svoj instagramový profil @janasimkovic, kde sa denne snažím motivovať k pohybu, cvičeniu a celkovo k zdravému životnému štýlu. Pretože na to, aby ste sa cítili spokojne a dobre nepotrebujete zázraky. Chce to namiešať pár ingrediencií a život zrazu môže chutiť šťavnato.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 tipov ako nepribrať cez sviatky

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2504
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.