14. November patrí Svetovému dňu cukrovky - aký dôležitý je pohyb pre diabetikov

Aj diabetici majú svoj deň, je ním práve 14. November. Svetový deň cukrovky sa zameriava práve na potrebu zastaviť rýchly rast cukrovky. Tá sa už netýka len starších a obéznych, čoraz viac ňou trpia deti a mladé ročníky. Odborníci vyzývajú, aby sa práve v tento deň dali ľudia testovať, organizácie zvyšujú povedomie o tejto diagnóze a my upozorňujeme, že aj pre diabetikov je dôležitý pohyb a vedenie zdravého životného štýlu. 

Prečo by diabetici mali športovať
14. NOV 2013

Ľudské telo je stvorené na to, aby sa pohybovalo. Naše telo sa nijak nezmenilo od doby kamennej, kedy naši predkovia behali po lese, aby si ulovili večeru. Nezmenilo sa naše telo, ale zmenil sa náš spôsob života. Táto zmena so sebou priniesla veľa negatív, niekedy označovaných ako civilizačné choroby - choroby z nedostatku pohybu a z nadbytku jedla.

Pohyb a šport pomáhajú ľuďom našej doby nachádzať stratenú rovnováhu medzi príjmom a výdajom energie, prinášajú uvoľnenie a uspokojenie. Patria teda do života súčasného človeka bez ohľadu na to, čí má alebo nemá diabetes.

Ľudia s diabetom by mali venovať väčšiu pozornosť intenzite vykonávaných aktivít. Ich hodnota srdcovej frekvencie by nemala presiahnuť hodnotu 180 mínus vek v rokoch. Preferovať by mali súvislé formy aktivity (beh, chôdza, jazda na bicykli). Pri silových cvičeniach by sa mali vyhýbať veľmi intenzívnym formám tréningu (kruhový tréning). Medzi sériami s váhou, s ktorou dokážu urobiť 10-12 opakovaní, si treba dopriať minimálne tri minúty odpočinku.

Dôvody, prečo by aj ľudia s diabetom mali byť športovcami

Glukóza v krvi

Prebytočná glukóza v krvi sa pri silovom tréningu použije na zásobenie svalových vlákien energiou. Čím väčšie množstvo svalovej hmoty máte, tým väčšia je spotreba glukózy v priebehu dňa. Rovnaký efekt sa dá dosiahnuť aj aeróbnym tréningom.

Doplnky výživy

Niektoré doplnky výživy pre športovcov pomáhajú zvýšiť účinnosť inzulínu a tiež odbúrať prebytočnú glukózu. Priaznivé výsledky športovca závisia od využitia živín a optimálnej hladiny inzulínu, preto sa mnohé výživové doplnky zameriavajú na optimalizáciu metabolizmu inzulínu.

Stravovanie

Stravovanie, ktoré športovci dodržiavajú je ideálne aj na udržanie optimálnej hladiny krvného cukru. Základom tejto stravy sú sacharidy s vysokým obsahom vlákniny. Ich zdrojom je celozrnný chlieb, celozrnné pečivo a tmavá ryža. Ideálne je ich kombinovať s potravinami bohatými na bielkoviny ako kuracie mäso, vajíčka, tvaroh a ryby.

Odpočinok

Veľmi dôležité je dopriať si dostatok odpočinku, pretože aj zdravý človek, ktorý spáva iba minimum hodín týždenne, je schopný sa dostať počas tohto krátkeho obdobia do stavu pripomínajúceho prvé štádium cukrovky, pretože nedostatok spánku drasticky znižuje hladinu inzulínu.

Odporúčame prečítať: Cukrovka ako dar

Hlavné zásady pre ľudí s diabetom

Ľudia s diabetom by si mali pred každým tréningom zmerať hladinu cukru v krvi, nemali by zabúdať na dostatok tekutín, mali by cvičiť iba v dobre vetranej a klimatizovanej miestnosti, vždy by mali mať po ruke niečo na zahryznutie (stačí niečo jednoduché ako cukríky, tyčinka alebo glukózové tablety) a po každom cvičení by si mali dopriať vyvážené jedlo zložené z komplexných sacharidov a kvalitných bielkovín.

V prípade ak máte cukrovku, viete aké je ťažké dodržať správnu životosprávu. Najdôležitejšie je však vnútorné presvedčenie, že aj napriek tejto ťažkej chorobe je možné prežiť plnohodnotný život, pričom vo vašej snahe vám môže pomôcť práve vhodná fyzická aktivita.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 14. November patrí Svetovému dňu cukrovky - aký dôležitý je pohyb pre diabetikov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.