Fitlopta: Pre stabilitu, lepšie držanie tela i sexi brucho

Fitlopta: Pre stabilitu, lepšie držanie tela i sexi brucho
24.4.2013 | Fitness | Mirka

Fitlopta sa dostala do európskych krajín v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Joanne-Posner-Mayer bola jednou z prvých, ktorá sa zaslúžila o jej využívanie vo fitness. Fitlopta neslúži len k zlepšeniu držania tela či získaniu lepšej stability, ale prostredníctvom nej možno skvelo vypracovať aj brušné svaly. Tu je jednoduchý návod na výber a cvičenie s fitloptou.

Sú neodmysliteľnou súčasťou posilňovní, rehabilitačných centier a obľúbenou cvičebnou pomôckou pri domácom cvičení. Ak chcete dosiahnuť naozaj dobré výsledky, v prvom rade si vyberte vhodnú veľkosť fitlopty a zoznámte sa so zásadami cvičenia.

Ako si vhodne zvoliť veľkosť fitlopty?

Najjednoduchším kritériom pre voľbu fitlopty je výška, avšak treba zohľadniť aj pravidlá správneho sedenia. Ako na to? Najmenšie lopty s priemerom 45 cm sú vhodné pre deti a ľudí s výškou do 140 cm. Loptu tejto veľkosti (alebo menšiu s priemerom 35 cm) môžete využiť pri cvikoch panvového dna alebo precvičovaní brušných svalov, keď je lopta umiestnená medzi kolenami.

Ďalej sa riaďte podľa nasledovnej tabuľky:

Veľkosť (priemer) fitlopty v cm

Výška v centimetroch

55

140 až 160 cm

65

160 až 170 cm

75

170 až 180 cm

85 až 95 cm

Nad 180 cm

Správne sedenie na fitlopte je dôležité

Aj sedenie na fitlopte má svoje zásady. Najdôležitejšia z nich znie – Kolená musia byť nižšie ako bedrový kĺb (samozrejme, sedíme v strede fitlopty). Chrbát je vystretý, ramená smerujú vzad, hruď je vypnutá, nohy rozkročené na šírku ramien, lýtka sú kolmo k zemi a nesmú sa dotýkať lopty.

Cvičenie s fitloptou je účinné, pretože...

  • pomáha pri problémoch s chrbticou
  • všetky pohyby vychádzajú zo stredu tela, resp. jadra (ide o svaly chrbta, brucha a panvy) - cvičenie s fitloptou tieto svaly posilňuje, zlepšuje celkovú stabilitu, chráni chrbticu a je nápomocné pri vykonávaní bežných činností
  • je riešením pre svalovú dysbalanciu (nerovnováhu), ktorá spôsobuje nielen zlé držanie tela, ale aj bolesť
  • použitím fitlopty môžete cvičiť intenzívnejšie – väčšia lopta je náročnejšia na udržanie rovnováhy, a tým viac námahy musí človek vynaložiť
  • je užitočná pre začiatočníkov, pretože si osvoja zásady správneho držania tela pri cvičení
  • fitlopta je lacná, ľahko dostupná a bezpečná cvičebná pomôcka
  • cviky vykonávané pomocou fitlopty sú zaujímavejšie, zábavnejšie, účinnejšie a spálite viac energie
  • pomocou fitlôpt môžete účinne posilňovať rozličné časti tela alebo si dopriať akčný kardio tréning (skvelý je napríklad jumping)

Sexi brucho s fitloptou

Pri cvičení brucha s fitloptou (alebo bez nej) majte na pamäti, že účinnejších je 5 správne vykonaných opakovaní cviku ako 100 nesprávnych. Na čo treba myslieť pri posilňovaní brucha s fitloptou?

Dbajte na to, aby bola panva zatlačená do fitlopty (prípadne podložky). Zabezpečíte tak nielen stabilitu, ale aj posilnenie hlbokých svalov brucha. Zdvihy, napríklad pri „brušákoch“ vykonávajte svalmi brucha a nie krčnou chrbticou, pohľad smeruje nahor a nepomáhajte si rukami – pri rukách za hlavou lakte smerujú do strán a nie dopredu. 

Inšpirovať sa môžete nasledovným videom:

Pre zaneprázdnených tu máme 10-minútový tréning na každý deň:Diskusia k článku - Fitlopta: Pre stabilitu, lepšie držanie tela i sexi brucho

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Súvisiace články

Špeciálne cviky na sexi pevný zadok
Špeciálne cviky na sexi pevný zadok

Viacerých z nás trápi naše pozadie, ktoré nespĺňa parametre, aké by sme si priali. Ale sexi pevný zadok získame iba poctivým cvičením. Aby ste nestrácali čas, dávame vám do pozornosti špeciálne tvarovacie cviky, ktoré zaručene pomôžu!

Celý článok | Počet komentárov: 7
Čo jesť večer po cvičení a nepribrať?
Čo jesť večer po cvičení a nepribrať?

Športujete trikrát týždenne v snahe schudnúť a žiť zdravo? Potom si určite kladiete otázku, ako by mala vyzerať zdravá večera, z ktorej sa nepriberá a má pozitívny účinok na zdravie. Okrem všeobecných informácií prinášame aj konkrétne tipy na večeru od fitness trénerky Moniky Korbovej!

Celý článok | Počet komentárov: 7
Tie správne cviky na spodné brucho
Tie správne cviky na spodné brucho

Naozaj pekné brucho sa dá dosiahnuť jedine pravidelným pohybom, dostatočným posilňovaním brušných partií a samozrejme správnym stravovacím režimom. Práca v kancelárii a vysedávanie pri televízií a pri počítači slúžia pre brušné svalstvo na všetko iné len nie na jeho spevnenie.

Celý článok | Počet komentárov: 2
Brušné svaly - praktické rady a účinné cviky na brucho
Brušné svaly - praktické rady a účinné cviky na brucho

Trápite sa už týždne s cvikmi na brušné svalstvo, ale výsledky neprichádzajú? „Brušákovanie“ do vyčerpania je zbytočným plytvaním energie, ak nezmeníte spôsob stravovania. Samozrejme, pri cvičení je rozhodujúca kvalita a nie kvantita.

Celý článok | Počet komentárov: 4
Ako si vypracovať štíhle stehná
Ako si vypracovať štíhle stehná

Chcete vypracované a štíhle nohy? Trápia vás trasúce sa stehná? Musíte sa do toho poriadne oprieť. Pekné nohy nie sú len tak, treba dosť cvičiť. Poradím vám, ako schudnúť a ako sa dopracovať k pekným štíhlym nohám.

Najefektívnejšie cviky pre ženy na spevnenie celého tela
Najefektívnejšie cviky pre ženy na spevnenie celého tela

Na to, aby ste si vypracovali pekné a pevné telo, nepotrebujete žiadne špeciálne nástroje. Postačí vám váha vášho tela, správne stravovanie a, samozrejme, chuť vydržať, aj keď sa náhodou výsledky neobjavia tak rýchlo, ako ste si predstavovali. 

Chcete sexi zadok ako Jen Selter? Cvičte podľa nej!
Chcete sexi zadok ako Jen Selter? Cvičte podľa nej!

Pred niekoľkými rokmi sa zamilovala do fitness a touto láskou sa snažila nakaziť aj ostatných. Vďaka tomu a svojmu sexi zadku sa stala populárnou. 

Chcete sexi zadok a nohy? Začnite cvičiť drepy efektívne
Chcete sexi zadok a nohy? Začnite cvičiť drepy efektívne

Ak je vaším cieľom mať silné a pekne tvarované nohy, určite by sa drepy mali stať vaším obľúbeným cvikom. Verte, že čas strávený pri cvičení drepov, určite stojí zato. 

Ako sa zbaviť prebytočného tuku a vyrysovať svaly?
Ako sa zbaviť prebytočného tuku a vyrysovať svaly?

Ak je vaším cieľom vyrysovať svaly, dĺžka rysovania bude vždy záležať od dodržiavania diéty a hmotnosti tuku pred diétou. Myslím si však, že diéta uvedená v článku, zložená z troch fáz trvajúcich približne šesť týždňov, by vám pri dosiahnutí žiadaných výsledkov mala určite významne pomôcť.

Chcete vypracované bruško? Cvičte správne cviky!
Chcete vypracované bruško? Cvičte správne cviky!

Tiež túžite po štíhlom a vypracovanom bruchu? Ak ste si odpovedali kladne, tak šup šup, začíname cvičiť! Pozrite, ktoré cviky na brucho sú najúčinnejšie.

Celý článok | Počet komentárov: 9

Správy zo sveta cvičenia a zdravia

Odporúčame zariadenia / inštruktorov

ďalšie zariadenia
Pridaj profil inštruktoraďalší inštruktori
Vložiť zariadenia môžu len registrovaní užívatelia.
Registrovať | Prihlásiť
Vložiť inštruktora môžu len registrovaní užívatelia.
Registrovať | Prihlásiť

Burza

Vložiť inzerátďalšie ponuky
Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť